پکن: دموکراسی کوکاکولا نیست؛ آمریکا در امور دیگران دخالت نکند

به گزارش اوج باور، وزیر خارجه چین در سخنرانی برای یک اندیشکده آمریکایی ضمن رد دخالت های واشنگتن در امور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر گفت، دموکراسی کوکاکولا نیست که همه جا به یک شکل و مزه باشد.

پکن: دموکراسی کوکاکولا نیست؛ آمریکا در امور دیگران دخالت نکند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وانگ یی وزیر خارجه چین از آمریکا خواست که رویکرد ایدئولوژیک خود در قبال مسائل سیاست خارجی را کنار بگذارد و در امر داخلی دیگر کشورها دخالت نکند.

وزیر خارجه چین در سخنرانی ویدئو کنفرانسی برای شورای روابط خارجی آمریکا تاکید نمود که اقدام واشنگتن برای ترسیم دیگر نقاط دنیا طبق مواضع و نظرات خود اقدامی نادرست و اشتباه است.

به گزارش راشا تودی، وانگ یی در سخنرانی برای این اندیشکده آمریکایی پیشنهادهایی به منظور بهبود روابط متشنج کنونی بین دو کشور ارائه کرد.

این مقام ارشد دولت چین از آمریکا خواست که به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با چین باشد و این موضوع را بپذیرد که چین راستا مستقل و سیستم متفاوتی از آمریکا را انتخاب نموده است.

او گفت: دموکراسی، کوکاکولا و نوشیدنی فراوری شده توسط ایالات متحده آمریکا نیست که مزه آن در سراسر دنیا یکسان باشد. اگر تنها یک مدل و یک تمدن در دنیا وجود داشته باشد، دنیا قابل زندگی کردن نخواهد بود.

او با رد تفسیر غربی ها از چین به عنوان یک نظام و حکومت اقتدارگرا تاکید نمود، دموکراسی در چین شکل متفاوتی از دموکراسی در ایالات متحده دارد.

وانگ یی همچنین هشدار داد، آمریکا نباید از دموکراسی و حقوق بشر به عنوان بهانه ای برای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها یا تحریک تقابل استفاده کند چرا که این موضوعات شاید به فاجعه یا آشوب منتهی گردد.

این دیپلمات ارشد پکن در این سخنرانی اعلام نمود که دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ در نظام بین المللی اختلال ایجاد و از تعهدات و مسئولیت های دنیای واشنگتن شانه خالی کرد.

به گفته وانگ یی، چین از بازگشت به چندجانبه گرایی آمریکا در دولت جو بایدن استقبال می نماید.

اظهارات وزیر خارجه چین در حالی مطرح شده که پکن و واشنگتن در مجموعه ای از مسائل مالی، سیاسی و نظامی اختلافات بسیاری دارند؛ اختلافاتی که در دولت ترامپ بروابط دو کشور را به شدت سرد و تیره کرد و این اختلافات هنوز هم ادامه دارد.

پکن بارها از مواضع آمریکایی ها در قبال مسائل مربوط به هنک کنگ، تایوان، اختلافات در دریاهای چین جنوبی و شرقی انتقاد نموده و این مواضع را دخالت در امور داخلی چین خوانده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 993

به "پکن: دموکراسی کوکاکولا نیست؛ آمریکا در امور دیگران دخالت نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: دموکراسی کوکاکولا نیست؛ آمریکا در امور دیگران دخالت نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید