چراغ سبز آقای رئیس جمهور برای افزایش مهمانی ها در پاییز، دانشجویان ترم بعد در موطن خود به دانشگاه می فرایند؟

به گزارش اوج باور، وقتی رئیس جمهوری در ستاد ملی مدیریت کرونا گفت که باید اجازه داده گردد دانشجویان ترم بعد در موطن خود به دانشگاه بروند، چراغ سبز را برای افزایش چشمگیر دانشجویان مهمان در ترم پاییز 99نشان داد. تصمیمی که از دید دانشگاه ها در اجرا اما و اگرهایی دارد.

چراغ سبز آقای رئیس جمهور برای افزایش مهمانی ها در پاییز، دانشجویان ترم بعد در موطن خود به دانشگاه می فرایند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات نحوه تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا در کشور ابتدا دانشگاه ها را به مدت یک هفته به حالت تعطیل درآورد و با بدتر شدن شرایط، این تعطیلی از اسفند 98 تا تیرماه 99 هنوز ادامه یافته است.

دانشگاه در ترم جاری با هر شیوه ای که بود با چالش کرونا دست و پنجه نرم کردند و اکنون که ترم به آخر رسیده، چالش ها برای ترم آینده ادامه دارد.

مهم ترین چالش دانشگاه ها در ترم آینده، موضوع خوابگاه های دانشجویی و کلاس های حضوری هستند. در این باره ستاد ملی مدیریت کرونا در کشور، تصمیم گیری نهایی را انجام داده و رویکرد ترم آینده را کلاس خلوت و خوابگاه خلوت اعلام نموده است. ساز و کارهای مربوط به اجرای این برنامه هم دیده شده است.

ترم آینده، کلاس خلوت است، خوابگاه هم خلوت است

در آخرین روز خرداد 99، حسن روحانی رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا در کشور زمان بازگشایی دانشگاه ها در ترم پاییز را اظهار داشت.

روحانی با تشریح مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تصمیم گرفته شد دانشگاه از 15 شهریور فعالیت خود را شروع کند. این شروع فقط حضوری نیست بلکه بخشی در فضای حقیقی و بخشی به شکل مجازی است البته با کلاس خلوت و خوابگاه خلوت.

رییس جمهوری با بیان اینکه کلاس و خوابگاه شلوغ می تواند مشکل ایجاد کند، یادآور شد: کسانی که در شهر دیگری قبول شدند، می توانند در دانشگاه شهر خود تحصیل نمایند تا از این طریق، امکان شکل گیری خوابگاه و کلاس خلوت فراهم گردد.

در این باره این ویدئو را ببینید:

چراغ سبز رئیس جمهوری برای مهمانی های ترم پاییز

اما آن طور که رییس جمهوری اظهار داشت که باید اجازه دهند که همه کسانی که در دانشگاه شهر دیگری قبول شدند، بتوانند در دانشگاه موطن و محل زندگی خود ترم آینده را انتخاب نمایند.، یعنی احتمالا دانشجویان ترم پاییز امکان شرایط ویژه ای خواهند داشت.

این موضوع یعنی دانشجویان شاید بتوانند ترم پاییز در موطن خود به دانشگاه بفرایند. این کار در عمل مانند این است که یک دانشجو بخواهد در دانشگاه شهر محل زندگی خود مهمان گردد.

در ترم کرونایی که گذشت هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرایط ویژه ای را برای میهمان شدن را فراهم نموده بود اما در عمل به دلیل مجازی شدن آموزش ها این شرایط چندان مورد استفاده قرار نگرفت.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در این باره به خبرنگار، گفت: این تصمیم به وسیله دانشجوی میهمان عملیاتی می گردد.

وی گفت: تا 2 هفته آینده دستورالعملی در این باره توسط وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ می گردد.

دانشجویان ترم پاییز در موطن خود به دانشگاه می فرایند؟

اکنون که این ایده مطرح و مصوب شده، امکان اجرایی شدن این تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا را از بخش دانشگاهی کشور جویا شده ایم.

خبرنگار این سوال که آیا اینکه در ترم بعد هر دانشجو در موطن خود به دانشگاه برود عملی است؟ را از مسوول مربوط در دانشگاه تهران به عنوان یکی از دانشگاه های عظیم و اصلی کشور پرسید.

سید حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار، گفت: ممکن است این روش برای بعضی از واحدهای دانشگاهی مانند دانشگاه آزاد امکان پذیر باشد.

وی ادامه داد: اما در خصوص دانشگاه های دولتی در حد مهمان تکدرس به خصوص در خصوص درس های عملی قابل توصیه است.

این مقام مسوول در دانشگاه تهران گفت: این شیوه در کلان و در سطح عمومی تر قابل اجرا نیست.

سپس به سراغ محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی دیگر از دانشگاه های عظیم و اصلی کشور رفتیم و نظر او را هم جویا شدیم.

محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف هم در این باره به خبرنگار، گفت: این موضوع که دانشجویان بتوانند هر کدام در شهر محل زندگی خود به دانشگاه بفرایند و دروس خود را بگذرانند، در عمل مانند این است که یک دانشجو بخواهد در دانشگاه شهر محل زندگی خود مهمان گردد.

وی گفت: تا پیش از این، در دانشگاه صنعتی شریف، معمولا با اینکه دانشجو در هر دانشگاهی در شهر محل زندگی خود مهمان گردد و دروس خود را بگذارند، موافقت نمی کردیم. اما اکنون نمی توانم تصمیم قطعی را در این باره اعلام کنم و باید بیشتر در این باره فکر و آنالیز کنیم.

همچنین یعقوب محمدی رئیس دانشگاه بوعلی همدان که یکی از دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، درباره دانشجوی مهمان به خبرنگار، توضیحاتی را ارایه داد.

یعقوب محمدی رئیس دانشگاه بوعلی سینای همدان در این باره به خبرنگار، گفت: همیشه موضوع مهمان شدن بعضی دانشجویان را داشته ایم و در ترم جاری هم با وجود کرونا موضوع مهمان شدن را داشتیم.

وی ادامه داد: در این ترم امکان دیگری هم به اسم مهمان آزاد را داشتیم که به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور پیش بینی شده بود و دستور العمل آن توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه ها ابلاغ شد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینای همدان درباره برآیند کار در موضوع مهمان شدن دانشجویان در ترم جاری، گفت: نتیجه کلی کار این بود که در واقع چون دانشگاه ها آموزش را به صورت مجازی و الکترونیکی ادامه دادند، دانشجویان از راه دور دروس خود را پیگیری کردند و در عمل چندان نیازی به استفاده از امکان مهمان شدن در این ترم نبود و افزایش درخواستی خاصی را در این زمینه مشاهده نکردیم؛ مگر اینکه شرایط این ترم متفاوت باشد و باید ببینیم که شرایط چگونه خواهد بود.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 438

به "چراغ سبز آقای رئیس جمهور برای افزایش مهمانی ها در پاییز، دانشجویان ترم بعد در موطن خود به دانشگاه می فرایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز آقای رئیس جمهور برای افزایش مهمانی ها در پاییز، دانشجویان ترم بعد در موطن خود به دانشگاه می فرایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید