کمیاب ترین حیوانات وحشی دنیا را کجا ببینیم؟

به گزارش اوج باور، رشد جمعیت انسانی و دخالت آن ها در چرخه طبیعت، موجب انقراض و کمیاب شدن بسیاری از گونه های مهم حیوانات شده است.

کمیاب ترین حیوانات وحشی دنیا را کجا ببینیم؟

انسان ها با دخالت در چرخه طبیعت، شکار بی رویه، آسیب رساندن به محیط زیست و بعلاوه تغییر در آب و هوا، فرایند انقراض بعضی از گونه های کمیاب حیوانات را سرعت بخشیده اند. بعضی از حیوانات از همان ابتدا کمیاب بوده اند، اما بعضی دیگر با توجه به مسائلی که گفتیم، به سوی انقراض کشیده شده اند. در این مقاله تعدادی از گونه های در معرض خطر انقراض و کمیاب را معرفی خواهیم کرد.

1. ببر های آمور (Amur tigers) در روسیه

ببر سیبری یا ببر آمور که آخرین زیستگاهش در حال حاضر منطقه ای حفاظت شده در شرق سیبری است، گونه ای نایاب و رو به انقراض است. این ببر در گذشته در بخش های وسیعی از شرق و مرکز آسیا و شرق روسیه می زیسته است و گفته می گردد ببر منقرض شده مازندران، نزدیک ترین نوع ببر، به ببر آمور است. اگر خیلی خوش شانس باشید و با تور های سافاری حرفه ای همراه شوید، شاید بتوانید با دستگاه های پیشرفته ضبط فیلم پیروز به تماشا این حیوان کمیاب شوید.

2. وال ها در آزور (Azores)

آزور، مجمع الجزایری است که متعلق به پرتغال بوده و در آب های اقیانوس اطلس قرار گرفته است. آب های اطراف این جزیره محل زندگی نهنگ ها، وال ها، دلفین ها و لاک پشت ها است. افراد زیادی به این جزیره زیبا سفر می نمایند تا با تیم های کوچک همراه شده و پیروز به تماشای این موجودات منحصر به فرد دریایی بشوند. اما گونه ای از وال ها که در این منطقه زندگی می نمایند، بسیار کمیاب هستند، بنابراین کارشناسان روزانه کوشش زیادی برای عکس گرفتن و ضبط صدای آنان می نمایند.

3. پلنگ برفی در هند

پلنگ برفی یکی از عجیب ترین و زیبا ترین گربه سانان دنیا است که در شبه قاره هند زندگی می نماید. اگر می خواهید سفری پرماجرا برای مشاهده این پلنگ زیبا داشته باشید، بهتر است سری به پارک ملی همیس (Hemis National Park) در لداخ (Ladakh) در شمال هند بزنید. این پارک زیستگاه بسیاری از حیوانات در حال انقراض است که پلنگ برفی از کمیاب ترین آنان است. در این پارک می توانید در کمپ اقامت داشته باشید و از منظره ها کوهستانی هم لذت ببرید.

4. کرگدن در نامیبیا

کرگدن سیاه، گونه ای از خانواده کرگدن ها است که بومی نواحی مرکزی و شرقی آفریقا شامل کنیا، تانزانیا، کامرون، آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمبابوه، و آنگولا است. بزرگ ترین کمپ صحرایی کرگدن ها در نامیبیا قرار گرفته است که از این گونه در حال انقراض محافظت می نماید. شما با سفر به این کمپ صحرایی از سازمان های مربوط و نهاد های نجات کرگدن ها حمایت می کنید.

5. لاک پشت ها در باهاماس

لاک پشت هایی که در آب های زیبای باهاماس زندگی می نمایند، به شدت در معرض خطر هستند، به همین علت پروژه ای به حفظ این حیوانات در حال انقراض اختصاص داده شده است. در این میان، لاک پشت های منقاردار با همان پوزه عقابی و لاک پشت های آب های سبز بیشتر در خطر هستند. محققان در این پروژه در کوشش هستند تا زیستگاه ساحلی این لاک پشت ها توسعه یابد و در برابر تغییرات آب و هوایی نیز در حفاظت کامل باشند.

6. ورانگوتان در سوماترا

اورانگوتان سوماترایی یکی از دو گونه موجود اورانگوتان ها در دنیا است. این گونه تنها در جزیره سوماترای اندونزی یافت شده و از اورانگوتان که در بورنئو زندگی می نماید، کوچک تر و کمیاب تر است. اگر می خواهید یک کاوش و ماجراجویی هیجان انگیز در سوماترا داشته باشید، به پارک ملی گونونگ لیزر Gunung Leuser بروید. این پارک که از زیبایی جنگل های بارانی بهره مند است، زیستگاه چند گونه حیوان در معرض خطر انقراض از جمله اورانگوتان، ببر، کرگدن و فیل است.

7. گوریل در اوگاندا (Uganda)

گوریل های کوهی در معرض خطر انقراض، در جنگل های بارانی بویندی (Bwindi) در اوگاندا زندگی می نمایند. این منطقه، میراث دنیای یونسکو به شمار میرود به همین علت از حدود 320 گوریل کوهی در این زیستگاه به خوبی حفاظت شده است. گردشگران می توانند با تور های تعیین شده به پارک های ملی سفری داشته باشند تا پیروز به تماشا این گوریل های در حال انقراض شوند. درآمدی که از ورود گردشگران به دست می آید، صرف تقویت زیستگاه این حیوانات می گردد.

8. پانداهای سرخ در نپال

یکی از گونه های خجالتی، گریزان و بسیار عجیب و غریب پاندا، پاندای سرخ است که در هیمالیا، بوتان، جنوب چین، هند، لائوس، نپال و برمه دیده می گردد. کاهش جمعیت این حیوان به خاطره قطعه قطعه شدن زیستگاه های این جانور است، اما نسبت به دیگر منطقه ها، پاندای سرخ بیشتر در نپال دیده می گردد. نابودی زیستگاه این حیوانات در حال حاضر باعث افزایش پروژه های حفاظت از این جانور کمیاب شده است.

9. کرگدن سوماترایی در بورنئو (Borneo)

کرگدن سوماترایی، کوچک ترین گونه کرگدن است که در جزیره بورنئو، زندگی می نماید. چهره این کرگدن در میان موهای بلندی که دارد، پوشیده شده است و به کرگدن پشمالوی منقرض شده نیز شباهت زیادی دارد. متاسفانه تجاوز و تخریب زیستگاه این حیوان به وسیله انسان ها، این گونه را در آستانه انقراض قرار داده است. حوزه رودخانه در میان جنگل های قدیمی پوشیده شده از درختان بلند همراه با درختان مو، زیستگاه مناسب برای فعالیت کرگدن های سوماترایی است.

10. پلنگ ابری در مالزی

پلنگ های ابری یکی از زیباترین حیوانات در میان گربه سانان هستند که اغلب در جنگل های بارانی جنوب شرق آسیا یافت می گردد. اولین سفر اکتشافی در خصوص گونه های نادر پستانداران، به بورنئو بود که فیل آسیایی، خرس آفتاب مالایایی و پلنگ ابری گونه های در حال انقراض در این جزیره شناسایی و معرفی گردید. فرصت ها برای تماشا پلنگ ابری در مالزی بسیار نادر است به همین علت محافظان حیات وحش دوربین هایی را در قسمت های مختلف جنگل نصب می نمایند تا حرکت این حیوان در شب را ضبط نمایند.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1350

به "کمیاب ترین حیوانات وحشی دنیا را کجا ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیاب ترین حیوانات وحشی دنیا را کجا ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید