گوگل هوش مصنوعی LaMDA را برای بهبود مکالمه بین انسان و کامپیوتر رونمایی کرد

به گزارش اوج باور، گوگل امشب و در جریان رویداد I/O خود از فناوری LaMDA رونمایی کرد. این یک هوش مصنوعی فوق العاده قدرتمند است که به کاربران اجازه می دهد یک گفت و گوی کاملا طبیعی با ماشین داشته باشند.

گوگل هوش مصنوعی LaMDA را برای بهبود مکالمه بین انسان و کامپیوتر رونمایی کرد

اگر دقت کنید، بین دستیارهای صوتی هوشمند، گوگل اسیستنت بسیار قدرتمند بوده و در واقع می توان گفت به نوعی بهتر از سایرین است. این نشان می دهد عملکرد گوگل در توسعه یک دستیار صوتی بهتر از رقبا بوده و حالا می بینیم این عملکرد خوب با ورود فناوری جدیدی تحت عنوان LaMDA بسیار بهتر هم شده.

مکالمه طبیعی، به آن شکلی که بین انسان ها صورت می گیرد اگرچه یک طرح کلی دارد اما کاملا غیرقابل پیش بینی است و خاتمه نامشخصی دارد. به همین خاطر اگر به همان شکلی که با انسان ها گفت و گو می کنیم، با کامپیوتر حرف بزنیم، پاسخ منطقی دریافت نخواهیم کرد.

در واقع آنچه باعث می گردد هوش های مصنوعی امروزی نتوانند خیلی با انسان ها مکالمه طبیعی داشته باشند همین تغییر ناگهانی و غیرقابل پیش بینی موضوعات است. اما LaMDA با هدف بهبود گفت و گوی طبیعی بین انسان و ماشین طراحی شده. به این صورت که شاید شما موضوع مکالمه را کاملا تغییر دهید اما مسئله ای پیش نخواهد آمد، چرا که ماشین پا به پای شما پیش می آید؛ بدون اینکه وقفه یا اختلالی در فرایند گفت و گو به وجود بیاید.

نکته جالب اینجاست که گوگل برای نمایش توانایی LaMDA از آن در قالب سیاره پلوتو و حتی یک موشک کاغذی استفاده کرد. بدیهی است آنچه اهمیت بالایی داشت، اشیا نبودند، بلکه درک بالا و عجیب این هوش مصنوعی بود که به بهترین شکل ممکن سؤالات و موضوعات گفت و گو را درک می کرد و بهترین پاسخ ممکن را ارائه می داد.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، پرسشی که از پلوتو پرسیده شده بود این بود: اگر به آنجا سفر می کردم (به سیاره پلوتو) چه می دیدم؟ که پلوتو هم در پاسخ گفت: دره های عظیم، کوه های یخی، چشمه های آب گرم و تعدادی هم دهانه آتش فشان.

طبق گفته های گوگل، LaMDA به این صورت طراحی و آموزش داده شده که می تواند گفت و گوی آزاد را با سایر شکل های زبانی (سایر متون) تشخیص دهد. به همین خاطر می تواند همواره پاسخی منطقی برای پرسش های پیش بینی نشده کاربران داشته باشد.

این طور که به نظر می رسد، گوگل میخواهد به زودی از LaMDA در محصول یا سرویس های مختلف استفاده کند که فعلا از حضور آن در Workspace، جست و جوی گوگل و اسیستنت باخبریم. اسیستنت، دستیار صوتی گوگل است که حتی بدون این فناوری هم از سایر دستیارهای صوتی هوشمند عملکرد بهتری دارد و قطعا با حضور آن می تواند جهش عظیمی در زمینه گفت و گو با کاربران داشته باشد.

منبع: Android Central

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1009

به "گوگل هوش مصنوعی LaMDA را برای بهبود مکالمه بین انسان و کامپیوتر رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل هوش مصنوعی LaMDA را برای بهبود مکالمه بین انسان و کامپیوتر رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید