4 خطر بارداری در فواصل کوتاه

به گزارش اوج باور، مستندات زیادی وجود دارند که نشان می دهد سرمایه گذاری برای تنظیم خانواده آثار مهم و مثبتی در ارتقای سلامت بچه ها دارد. این دلایل را می توان این گونه برشمرد.1.کم شدن ذخایر بدن مادر:بر اساس یک تئوری، فاصله کوتاه بین بارداری ها و زایمان ها باعث می گردد که مادر فرصت کافی نداشته باشد تا پس از بارداری، زایمان و شیردهی ذخایر تغذیه ای خود را جایگزین نماید، بنابراین، فاصله کوتاه بین بارداری ها و زایمان ها سبب کم شدن انرژی، وزن و توده بدنی مادر می گردد. بدیهی است که تغذیه ناقص مادر، تغذیه و رشد کودک را تحت تاثیر قرار داده و بر شانس زنده ماندن کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت.

4 خطر بارداری در فواصل کوتاه

4 خطر بارداری در فواصل کوتاه

نویسنده:دکتر محمد اسلامی

مستندات زیادی وجود دارند که نشان می دهد سرمایه گذاری برای تنظیم خانواده آثار مهم و مثبتی در ارتقای سلامت بچه ها دارد. این دلایل را می توان این گونه برشمرد.

1.کم شدن ذخایر بدن مادر:

بر اساس یک تئوری، فاصله کوتاه بین بارداری ها و زایمان ها باعث می گردد که مادر فرصت کافی نداشته باشد تا پس از بارداری، زایمان و شیردهی ذخایر تغذیه ای خود را جایگزین نماید، بنابراین، فاصله کوتاه بین بارداری ها و زایمان ها سبب کم شدن انرژی، وزن و توده بدنی مادر می گردد. بدیهی است که تغذیه ناقص مادر، تغذیه و رشد کودک را تحت تاثیر قرار داده و بر شانس زنده ماندن کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت.

2.زایمان زودرس:

برخی از مطالعات نشان داده است که فاصله کوتاه بین بارداری ها و زایمان ها با افزایش خطر زایمان زودرس همراه است. با توجه به افزایش احتمال وزن کم نوزاد در پی زایمان زودرس، این زایمان ها می تواند خطر مرگ بیشتر نوزادان را در پی داشته باشد.

3.کم شدن توان شیردهی مادر:

اگر بارداری و زایمان بعدی مادر با دوران شیردهی او به فرزند قبلی هم زمان گردد، توانایی مادر برای شیردهی به کودک قبلی کمتر می گردد. اگر بچه ها زودتر از زمان مقرر از شیر مادر محروم گردند، ممکن است با تاخیر رشد روبرو شده و شانس بیشتری برای ابتلای به عفونت ها به ویژه عفونت های رود ه ای و اسهال داشته باشند.

4.رقابت بین فرزندان:

اگر فاصله سنی بین بچه ها کم باشد، آنها در جلب توجه مادر و بهره گیری از منابع موجود، با همدیگر به رقابت خواهند پرداخت. مادران به خاطر کم شدن جریان شیر یا به خاطر اینکه باید بخش قابل توجهی از وقت خود را با کودک تازه متولد شده بگذرانند، وقت کافی برای شیردهی و مراقبت از کودک عظیم تر را نخواهند داشت. بعلاوه ناتوانی مادر در شیردهی صحیح به کودک کوچک تر سبب می گردد که کودک کوچک تر در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به سوء تغذیه و بیماری های عفونی قرار داشته باشد.

با توجه به موارد گفته شده، افزایش تعداد بارداری ها و زایمان ها، بدون فاصله گذاری مناسب بین بارداری ها و هم زایمان های مکرر باعث افزایش مقدار مرگ و میر بچه ها خواهد شد. اطلاعات به دست آمده در کشور ما هم نشان می دهد که مقدار مرگ بچه ها 1تا 59 ماه، پس از زایمان چهارم رو به افزایش می گذارد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1142

به "4 خطر بارداری در فواصل کوتاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 خطر بارداری در فواصل کوتاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید