آشنایی با نشانه های بروز مشکل در کبد

به گزارش اوج باور، کبد یکی از اندام های حیاتی بدن انسان محسوب می گردد و اگر عملکرد درست خود را ارائه نکند، کل بدن از این شرایط آن رنج می برند.

آشنایی با نشانه های بروز مشکل در کبد

به گزارش خبرنگاران از خبرگزاری صدا و سیما، کبد وظایف زیادی از جمله تصفیه خون، ذخیره بعضی ویتامین ها و مواد معدنی و فراوری صفرا را برعهده دارد.

در ادامه با 20 نشانه بروز مشکل در کبد بیشتر آشنا می شویم.

مسائل گوارشی

دلایل مختلفی می توانند در پس بروز مسائل گوارشی وجود داشته باشند. مصرف بسیار زیاد چربی یا قند، یا نوشیدن بیش از اندازه نوشابه های گازدار و قهوه از جمله دلایل رایج در این زمینه هستند اما مسائل گوارشی مکرر می تواند نشانه ای از بروز مساله ای جدی در کبد باشد.

اگر ناراحتی گوارشی شما پایدار است و از بین نمی رود به پزشک مراجعه کنید.

سنگینی کبد

احساس سنگینی کبد یکی از نشانه های رایج بروز مشکل در این اندام کلیدی بدن انسان است.

سنگینی کبد لزوما به معنای ابتلا به سرطان کبد نیست و بروز انسداد در این اندام نیز می تواند موجب احساس سنگینی در آن گردد. به طور معمول، با کاهش میزان چربی در رژیم غذایی این ناراحتی رفع می گردد. اما اگر علائم پایدار هستند به پزشک مراجعه کنید.

معده درد

احساس درد مداوم در سمت راست شکم باید زنگ هشدار را برای شما به صدا درآورد. امکان ابتلا به آپاندیسیت وجود دارد. با این وجود، اگر درد در قسمت بالا سمت راست شکم احساس شده و به سمت شانه راست بالا می رود، احتمال ابتلا به سرطان کبد وجود دارد.

تورم کبد

اگر متوجه توده ای زیر حفره قفسه سینه در سمت راست شکم خود شده اید ممکن است کبد شما متورم شده باشد. سرطان یکی از دلایل تورم کبد است.

متاسفانه، نخستین نشانه های سرطان کبد تا زمانی که بیماری تا حد زیادی پیشرفت نموده است، ظاهر نمی شوند. از این رو، با مشاهده این علامت باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

خستگی شدید

خستگی لزوما با مسائل کبدی پیوند نخورده است. یک ویروس می تواند برای چند روز موجب احساس خستگی در شما گردد اما اگر خستگی شدید را برای چندین روز تجربه نموده و قادر به انجام فعالیت های روزانه خود نیستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

یک کبد بیمار (به عنوان مثال، کبد چرب یا کبدی که تحت تاثیر سرطان یا سیروز قرار گرفته است) در ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی مورد احتیاج بدن برای ارائه عملکرد درست با دشواری روبرو است که این شرایط می تواند موجب احساس خستگی و ناخوشی گردد.

کاهش اشتها

از دست دادن اشتها می تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. افسردگی و اضطراب از جمله دلایل شایع بی اشتهایی هستند. اما اگر بی اشتهایی شما برای چندین روز ادامه داشته است، سیروز کبدی، به ویژه اگر بیش از حد نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید، هپاتیت، یا حتی سرطان کبد می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. در هر صورت، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است.

بیماری زردی

بیماری زردی به راحتی قابل تشخیص است. بیماران مبتلا به این شرایط دارای پوست و غشا های مخاطی زرد رنگ هستند که به انباشت رنگدانه بیلی روبین در خون و بافت ها اشاره دارد.

این علائم اغلب نشان دهنده عملکرد نادرست کبد هستند که مواردی مانند هپاتیت، آسیب کبدی، سرطان کبد یا سندرم گیلبرت می توانند موجب آن شده باشند.

تجربه حالت تهوع لزوما به معنای کبدی ناسالم نیست. این شرایط ممکن است با مسمومیت غذایی یا بارداری در ارتباط باشد، اما اگر حالت تهوع از بین نمی رود یا به طور مرتب رخ می دهد، شرایطی نگران نماینده در نظر گرفته شده و ممکن است به سیروز یا سرطان کبد اشاره داشته باشد.

مدفوع کم رنگ

مدفوع رنگ پریده ممکن است نشانه ای از عملکرد نادرست کبد باشد. البته، پیش از مراجعه به پزشک برای چند روز شرایط مدفوع خود را زیر نظر بگیرید، زیرا ممکن است این تغییر رنگ تنها به واسطه غذایی که به تازگی مصرف نموده اید، شکل گرفته باشد.

ادرار تیره

رنگ ادرار یکی دیگر از مواردی است که می تواند به بروز مشکل در کبد اشاره داشته باشد. به عنوان مثال، ادراری که تیره تر از حد معمول است، در بعضی موارد می تواند نشانه ای از هپاتیت حاد باشد. اگر ادرار شما برای چند روز به رنگ چای بوده است باید برای آنالیز دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

خارش پوست

خارش به طور معمول به دلیل مسائل پوستی شکل می گیرد و در بیشتر موارد استفاده از یک کرم تجویزی توسط متخصص پوست موجب تسکین شرایط می گردد.

با این وجود، گاهی اوقات بروز مشکل در کبد دلیل بروز خارش است؛ افزایش بیلی روبین، رنگدانه ای که مسئول رنگ زرد صفرا است، ناشی از کلانژیت صفراوی یا دیگر بیماری های کبد، اغلب موجب خارش پوست می گردد.

تب مکرر

در بیشتر موارد، تب به واسطه یک ویروس شکل گرفته و پس از چند روز بهبود می یابد. اما تبی که پایدار است می تواند به بروز مسئله ای جدی اشاره داشته باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت A (التهاب کبد پس از مصرف غذا یا آب الوده) با تب روبرو می شوند.

خون دماغ شدن

خون دماغ شدن هرگز نباید نادیده گرفته گردد. در شرایطی که دلایل بروز این شرایط اغلب خوش خیم هستند مانند خشکی هوا، فین کردن بیش از حد یا آسیب دیدگی های جزئی، اما خون دماغ شدن مکرر می تواند به مساله ای جدی اشاره داشته باشد.

افراد مبتلا به سیروز کبد، شرایطی که موجب بروز زخم در کبد می گردد، ممکن است خون دماغ شدن مکرر را تجربه نمایند.

لکه های قرمز روی پوست

آسیب دیدگی ها، نیش حشرات، و ضربه ها به طور معمول دلیل بروز لکه های قرمز روی پوست هستند. اما ظاهر شدن لکه های قرمز بدون دلیلی معین ممکن است به مساله ای جدی مانند بروز مشکل در کبد (به عنوان مثال، هپاتیت) اشاره داشته باشد.

کم گشتگی

مصرف بعضی داروها، نوشیدن الکل، استفاده از مواد مخدر، و ابتلا به بعضی بیماری های روانی می تواند دلیل گم گشتگی و سردرگمی فرد باشد. اما گاهی اوقات بیماری کبد (هپاتیت و سیروز) دلیل بروز این شرایط است. اگر نمی توانید دلیل گم گشتگی و سردرگمی را بیابید، پیش از وخیم تر شدن علائم به پزشک مراجعه کنید.

اسهال

ابتلا به اسهال گاه و بیگاه خطرناک نیست و ممکن است با غذایی که خورده اید در ارتباط باشد اما اسهال مزمن ممکن است از مسائلی در دستگاه گوارش سرچشمه گرفته و احتمالا روده عظیم یا کبد در شرایط مطلوب خود قرار ندارند.مراجعه به پزشک برای آنالیز دقیق شرایط بهترین گزینه است.

یبوست

اگر رژیم غذایی خوب و متعادلی دارید و دارو مصرف نمی کنید، اما برای بیش از سه هفته با یبوست روبرو شده اید، احتمال ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد. همچنین، یبوست در افراد مبتلا به سرطان کبد دیده می گردد، از این رو مراجعه به پزشک بهترین گزینه است.

بوی بد دهان

اگر روش های مختلف را برای از بین بردن بوی بد دهان خود امتحان نموده و به نتیجه خاصی نرسیده اید، بروز مشکل در کبد می تواند در این زمینه نقش داشته باشد.

اختلال در عملکرد کبد به واسطه هپاتیت یا بیماری مزمن کبد می تواند موجب انباشت مواد زائد در خون شده و در نهایت به بوی بد دهان منجر گردد.

برجستگی های کوچک سفید نزدیک چشم ها

کلانژیت صفراوی اولیه یک بیماری مزمن کبد دارای علائم غیر معمول است که از آن جمله می توان به بروز برجستگی های کوچک سفید نزدیک چشم ها اشاره نمود. کلانژیت صفراوی اولیه در صورت عدم درمان می تواند به سیروز کبدی منجر گردد، از این رو نباید آن را نادیده گرفت.

دشواری در صحبت کردن

آیا در بیان خود با دشواری روبرو هستید؟ آیا صدای شما ضعیف تر شده است؟ آیا در کنترل بزاق خود با مشکل روبرو هستید؟ این امکان وجود دارد که به بیماری ویلسون مبتلا شده باشید. این بیماری ارثی و بالقوه مرگبار موجب انباشت مس در کبد می گردد. مس اضافه در سراسر بدن پخش شده و بعضی اندام ها از جمله مغز را از ارائه عملکرد درست خود باز می دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 692

به "آشنایی با نشانه های بروز مشکل در کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نشانه های بروز مشکل در کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید