ارسال پرونده کرمانشاه برای قرارگیری در لیست شهرهای خلاق خوراک

به گزارش اوج باور، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ارسال پرونده کرمانشاه برای قرارگیری در لیست شهرهای خلاق خوراک صورت گرفت.

ارسال پرونده کرمانشاه برای قرارگیری در لیست شهرهای خلاق خوراک

ایمان درخشی گفت: از تیر سال گذشته مقدمات کار برای قرارگیری نام کرمانشاه در لیست شهرهای خلاق یونسکو در دستور کار قرار گرفت و با توجه به ظرفیت کرمانشاه در بحث تنوع خوراک، تصمیم بر این شد که ثبت نامِ این شهربه عنوان شهر خلاق خوراک پیگیری شود.

وی افزود: به همین دلیل پروپزال کار تهیه و پرونده آن تکمیل و جهت داوری به یونسکو ارسال شد.

درخشی گفت: تا سرانجام مرداد داوری شهرهای خلاق اجرا شده و نتایج آن اعلام می شود و امیدواریم کرمانشاه در لیست شهرهای خلاق خوراک یونسکو قرار گیرد.

وی افزود: تا به امروز 37 شهر در جهان به عنوان شهرهای خلاق خوراک معرفی شده اند که یازده مورد آنها در آسیا و پنج مورد آن در خاورمیانه است.

رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری کرمانشاه شرح داد: در ایران نیز تنها شهر خلاق خوراک، شهر رشت است و در صورت تایید یونسکو، کرمانشاه دومین شهر خلاق خوراک کشور خواهد بود.

وی به تاثیرات مثبت این اقدام در رونق گردشگری استان اشاره کرد و افزود: با قرار گیری کرمانشاه در لیست شهرهای خلاق خوراک، جاذبه گردشگری خوبی در شهر ایجاد خواهد شد و معرفی خوبی از تمام ابعاد شهر و ویژگی های آن توسط یونسکو در سطح کشورهای عضو انجام خواهد شد.

این مسئول به ظرفیت های کرمانشاه در حوزه خوراک هم اشاره کرد و افزود: کرمانشاه به معنای واقعی آب و هوای چهارفصل دارد و وجود اقلیم های گوناگون در آن موجب شده پوشش گیاهی متنوعی داشته باشد و همین تنوع منجر به تنوع غذاهای محلی در آن شده است.

وی افزود: از طرفی کرمانشاه قومیت های بسکمک در خود دارد و همین امر هم به تنوع غذایی آن کمک کرده است.

درخشی به تنوع بالای انواع خورش، میان وعده ها و سوپ ها و ... در کرمانشاه اشاره کرد وافزود: حتی قدیمی ترین فست فود جهان متعلق به کرمانشاه است که از آن به عنوان پپکه شوانه یاد می شود.

وی افوزد: در این نوع غذا همانند پیتزا، گوشت و سبزیجات مقومی در خمیر ریخته شده و آن را حرارت می دهند و چوپانان این نوع غذا که کالری و انرژی بالایی داشته را در طول مدت کار خود در دشت و صحرا استفاده می کردند.

رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری کرمانشاه شرح داد: روغن کرمانشاهی و بسکمک خوراکی های آن مانند انواع شیرینی از جمله نان برنجی کرمانشاه در حال حاضر به یک برند تبدیل شده و همین ها ظرفیت خوبی است برای اینکه بتواند کرمانشاه را به شهر خلاق خوراک تبدیل کند.

وی از تشکیل کمیته اصلی شهر خلاق خوراک در کرمانشاه تا سرانجام خرداد خبر داد وافزود: در صورت اعلام نتیجه مثبت از سوی یونسکو و قرارگیری کرمانشاه در لیست شهرهای خلاق خوارک، این کمیته بصورت آکادمیک کارهای لازم در این حوزه پیش خواهد برد.

وی همچنین از تشکیل جلسات متعدد با صنف شیرینی پزها و سایر اصناف فعال در حوزه انواع خوراکی خبر داد و افزود: جلساتی نیز با گروه تاریخ دانشگاه رازی و انجمن تاریخ ایران داشته ایم تا بتوانیم به لحاظ کارهای پژوهشی در حوزه تاریخ خوراک کرمانشاه از آنها کمک بگیریم.

منبع: همگردی
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1025

به "ارسال پرونده کرمانشاه برای قرارگیری در لیست شهرهای خلاق خوراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال پرونده کرمانشاه برای قرارگیری در لیست شهرهای خلاق خوراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید