ازدواج در کودکی عامل فخر برخی خانواده ها

به گزارش اوج باور، تهران (پانا) - به گفته یک جامعه شناس در برخی جوامع ازدواج در سنین پایین با مناسبات هویتی قوی برای خانواده ها و دخترانشان گره می خورد، به گونه ای هویت دختران در گرو ازدواج کردن است و خانواده ها ازدواج دخترانشان در سن پایین را عامل فخر می دانند.

ازدواج در کودکی عامل فخر برخی خانواده ها

به گزارش ایسنا، سمیه فریدونی با اشاره به اهمیت بازنمایی نقش و مسئولیت زنان در جوامع، اظهار کرد: بدلیل فرهنگ موجود در جامعه و نوع نقش های تعریف شده، ازدواج برای یک زن امر متفاوتی با ازدواج برای یک مرد است و به همین دلیل است که رویکرد افراد در روبروه با یک دختر ازدواج نکرده بسیار متفاوت تر از روبروه با پسر ازدواج نکرده است و لذا ازدواج کردن برای دختران حتی در سنین کودکی تا این اندازه اهمیت می یابد.

در برخی جوامع دختری که نتواند ازدواج کند کارکرد خود را از دست داده است

وی اضافه نمود: معمولا مردان در چنین جوامعی با درآمدزایی تعریف می شوند و نان آور بودن اولین نقش هویتی آنها در این جوامع است، به طوری که اگر نتوانند از سن 15 یا 17 سال به بعد درآمدی داشته باشند مورد نکوهش قرار می گیرند. مناسبات ازدواج برای دختران در این جوامع نیز همین شرایط را دارد، دختری که نتواند ازدواج کند در واقع کارکرد خود را از دست داده است و اینگونه با حجمی از استرس، اضطراب، فشار و نگرانی برای ازدواج نکردن آن دختر روبرو می شویم.

به گفته این جامعه شناس، اغلب در جوامع سنتی تری که در آنها باورهای جنسیتی، تقسیم کار جنسیتی، هنجارهای مبتنی بر جنسیت، ارزشها و نظم جنسیتی بسیار رواج دارد، کودک همسری و یا ازدواج بچه ها نیز قوی تر است.

تشکیل خانواده باید با کیفیت مناسبی همراه باشد

فریدونی درباره علت نگرانی از کودک همسری و اهمیت پرداختن به آن، شرح داد: خانواده در عصر جدید مبنای توسعه هر کشوری تلقی می شود، به طوری که کشورهای توسعه یافته بالاترین توجه خود را به مباحث خانواده معطوف کرده اند بنابراین خانواده باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد و این کیفیت مناسب به طرفین تشکیل دهنده خانواده وابسته است. چگونه از دختر 13 ساله ای که از آگاهی کافی برخوردار نیست و دوره های سنی خود را تکمیل نکرده است انتظار تشکیل یک خانواده باکیفیت را داریم؟.

وی با تاکید بر نادیده دریافت رشد کودک و ایجاد یک خانواده باکیفیت در مقوله ازدواج بچه ها، اضافه نمود: حتی اگر فرض را بر ازدواج بچه ها در سن 13 سالگی بگذاریم آیا آن کودک می تواند با ازدواج خود به تشکیل خانواده ای با کیفیت و در نهایت تربیت و رشد درست فرزندان در آن خانواده کمک کند؟.

فریدونی تاکید کرد: نمی گویم این مساله غیر ممکن است چراکه ممکن است با نسبت بسیار پایین در برخی جوامع ازدواج بچه ها به تشکیل خانواده با کیفیت بیانجامد اما یافته ها به ما نشان می دهد این اتفاقی نادر است. چگونه از کودکی انتظار پذیرفتن بار مسئولیت یک خانواده را داریم؟. آنچه در حوزه خانواده احتیاجمند آن هستیم اطمینان از استحکام و کیفیت خانواده است که مطابق با یافته ها ازدواج بچه ها این اطمینان را به ما نمی دهد.

باور ازدواج در سن پایین برای تربیت زن توسط مرد

این پژوهشگر حوزه جامعه شناسی زنان به ازدواج دختربچه های کم سن با مردان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه باوری در برخی جوامع وجود دارد که زنان در سن پایین پیروی بیشتری از مردان دارند و اصطلاحا حرف شنوی بیشتری از مردان دارند. از این رو زنان را در سن پایین به عقد مردان در می آورند. حتی در برخی جوامع این باور وجود دارد که مردان می توانند زنان در سن کم را تربیت کنند چراکه آنها در سن پایین حرف شنوی بیشتری از مردان دارند و این اختلاف سنی در ازدواج را مناسب هم می پندارند.

فریدونی با تاکید بر اهمیت توان افزایی زنان در راستای مقابله با ازدواج بچه ها این را هم گفت که زنان ما توانا نیستند و برای توانا شدن به ابزارهای مختلفی احتیاج داریم. همچنین در این حوزه تغییر فرهنگ، باورهای اجتماعی، تغییر باورهای خانواده ها و تغییر باورهای خود دختران نقش ویژه ای دارد.

اهمیت ایجاد گفتمانی برای شنیده شدن دیدگاه های ازدواج بچه ها

این جامعه شناس با اشاره به اهمیت انجام پژوهش در این زمینه و ایجاد گفتمان برای جلوگیری از کودک همسری، اضافه نمود: ما باید گفتمانی برای شنیده شدن دیدگاه کسانی که درگیر این پدیده هستند و همچنین دیدگاه حاکمیت ایجاد کنیم. کسانی که درباره مقوله کودک همسری یا ازدواج بچه ها صحبت می کنند به دنبال اثبات خود نیستند بلکه دل نگران خانواده ها و رشد بچه ها اند. کما اینکه اگر پژوهش ها و گفتمان هایی در سطح وسیع در این زمینه انجام شود مشخص شود آیا ما در حال اشتباه هستیم و بچه های که ازدواج کرده اند اکنون خانواده های باکیفیتی دارند؟.

وی معتقد است که اگر تشکیل خانواده با کیفیت برایمان بحث تخصصی محسوب نشود و تنها به افزایش آمار ازدواج تکیه کنیم کودک همسری پدیده ناخوشایندی است که عوارضی در پی خواهد داشت. همچنین کودک همسری فرآیند کیفیت نسل را نیز زیر سوال می برد چراکه بچه ای که ازدواج می کند خود کودک است و می خواهد کودک دیگری را وارد اجتماع کند و مشخص نیست چه آسیب هایی در انتظار کیفیت آن نسل خواهد بود.

این پژوهشگر در انتها شرح داد: برای مقابله با ازدواج بچه ها احتیاجمند ترکیبی از رویکردهای خرد و کلان در حوزه های مختلف هستیم چراکه کودک همسری و یا ازدواج بچه ها پدیده ای پیچیده است. از سوی دیگر برای حل بحران های اجتماعی باید از قضاوت ها دست برداریم. زمانی که قضاوت از یک پدیده به قضاوت انسان ها معطوف می شود منجر به ایجاد روبروه اجتماعی می شود که نتیجه عکس بر جای می گذارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 832

به "ازدواج در کودکی عامل فخر برخی خانواده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج در کودکی عامل فخر برخی خانواده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید