افزایش 25 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی از سوی دولت

به گزارش اوج باور، تهران (پانا) - گسترش شبکه های اجتماعی و اقبال عمومی به استفاده از فضای دیجیتال برای تامین کالا و خدمات، در سال های اخیر رشد تجارت الکترونیک را در کشور به همراه داشته و دولت امسال تصمیم دارد با افزایش 25 درصدی اعتبار تسهیلات مشاغل خانگی از فعالان این عرصه حمایت کند.

افزایش 25 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی از سوی دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس آنچه از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است (آمار تعداد کل شاغلان بالای 15 سال کشور در تابستان سال 99)، به صورت میانگین حدود 21 درصد از نیروی کار کشور را شاغلان واحدهای تجارت الکترونیکی تشکیل می دهند.

تعداد شاغلان در بازارهای مختلف تجارت الکترونیکی نیز حدود 5 میلیون نفر برآورد می شود و براساس گزارش ها بیش از 85 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی از سرمایه شخصی خود جهت راه اندازی و توسعه استفاده کرده اند.

هم اکنون آمار دقیقی از کسب و کارهای خانگی که بدون دریافت تسهیلات دولتی راه اندازی و مشغول به کار شده اند، وجود ندارد. افزایش فعالیت این کسب و کارها را می توان در سایت های فروش کالا یا شبکه اجتماعی اینستاگرام به وضوح مشاهده کرد.

تنها آمار رسمی که از شرایط مشاغل خانگی در ایران وجود دارد، به مشاغلی مربوط می شود که برای شروع به کار از تسهیلات دولتی استفاده کرده اند.

دبیر ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی وزارت تعاون در رابطه با شرایط مشاغل خانگی در دوران کرونا به پایگاه اطلاع رسانی و پویش آثار اقتصادی کرونا گفت: در دنیا بعد از شیوع ویروس کرونا، مشاغل خانگی بیش از دو برابر رشد داشته اند. مطالعات نشان می دهد تعداد افرادی که در مشاغل خانگی کار می کرده اند، از 100 میلیون نفر به 260 میلیون نفر در دوران کرونا رسیده است.

مهناز امامدادی اظهار کرد: با توجه به متفاوت بودن تعریف مشاغل خانگی در ایران نسبت به آنچه در دنیا رواج دارد، بسیاری از مشاغلی که خدمات را در منازل ارائه می دهند، در کشور ما جزو مشاغل خانگی به شمار نمی فرایند. این در حالی است که اگر مانند بسیاری از کشورهای دنیا این مشاغل در ایران در رده مشاغل خانگی قرار می گرفتند، اکنون آمار افراد مشغول در کسب و کارهای خانگی بسیار متفاوت می بود به ویژه آنکه در دوران شیوع کرونا ارائه خدمات خانگی با رشد چشم گیری همراه بوده است.

به گفته وی در سال 97 تسهیلات اعطایی بانک مرکزی به مشاغل خانگی 800 میلیارد تومان و در سال های 98 و 99 در هر سال 200 میلیارد تومان بوده است. این میزان برای سال جاری 250 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نشان دهنده افزایش 25 درصدی در مقایسه با رقم سال 99 است.

دبیر ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی تعاون گفت: هم اکنون بر اساس قانون مشاغل خانگی، 323 رشته به عنوان مشاغل خانگی شناسایی شده اند. این رشته ها هرسال بازنگری می شوند بنابراین تعداد رشته هایی که به عنوان مشاغل خانگی شناسایی می شوند، در هر سال متفاوت است.

براساس اعلام امامدادی، آمار سال 95 تا 99 نشان می دهد حدود 147 هزار نفر از ستاد توسعه مشاغل خانگی وزارت کار تسهیلات دریافت کرده اند. در این مدت با تکیه بر این تسهیلات برای حدود 224 هزار نفر شغل ایجاد شده است.

علاوه بر ستاد توسعه مشاغل خانگی دستگاه های دیگر مانند توسعه مشاغل روستایی، کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی هم تسهیلاتی به متقاضیان مشاغل خانگی ارائه می دهند که با افزودن آمار این دستگاه ها به ستاد مشاغل خانگی، طی بازه زمانی یاد شده در مجموع 298 هزار نفر برای مشاغل خانگی وام دریافت کرده اند و 382 هزار نفر نیز در رشته های مشاغل خانگی مشغول به کار شده اند.

به گفته امامدادی در سال 99 برای حدود 90 درصد از فعالان بخش مشاغل خانگی این امکان ایجاد شد که تحت پوشش بیمه صندوق بیمه روستاییان و عشایر قرار گیرند.

همچنین وزارت بهداشت در سال گذشته دستورالعمل ویژه مشاغل خانگی در رشته های غذایی را تنظیم و منتشر کرد که شرایط را برای فعالان این بخش تا حد زیادی تسهیل کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 986

به "افزایش 25 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی از سوی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 25 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی از سوی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید