صعود کرونا به قله پنجم در تهران؛ مرکز، تخت خالی ندارد!

به گزارش اوج باور، هیچ کدام از بیمارستان های تهران چه دولتی و چه خصوصی، تخت خالی ندارند. حتی اورژانس بیمارستان های دولتی هم پر از بیمار است. اگر حال بیمارتان خوب نیست او را به یکی از بیمارستان های طرف قرارداد بیمه ببرید تا پزشک ویزیتش کند و در صورت احتیاج به بستری، در اورژانس منتظر بمانید تا تخت های بیمارستان خالی گردد. این صحبت های یکی از اپراتور های سامانه جایابی تخت بیمارستانی در استان تهران است.

صعود کرونا به قله پنجم در تهران؛ مرکز، تخت خالی ندارد!

به گزارش تسنیم، شرایط کرونا در مرکز از حد قرمز فراتر رفته و این روز ها بسیاری از مردم و کادر درمان، روز های ناخوشایندی را سپری می نمایند.

تمام شهرستان های استان تهران در شرایط قرمز کرونا به سر می برند و اپلیکیشن ماسک، افزایش فرایند بستری در شهر ها را بحرانی ترین شرایط کرونا از ابتدای اپیدمی توصیف می نماید.

انجام روزانه 5000 مأموریت در اورژانس تهران!

با شروع پیک چهارم کرونا، شاهد افزایش 500 درصدی ماموریت های کرونایی اورژانس بودیم و حالا اندازه تماس های مردمی با اورژانس بیش از پیک چهارم افزایش یافته، به طوری که سرپرست سازمان اورژانس کشور می گوید: اورژانس تهران روزانه 5000 مأموریت انجام می دهد و بالغ بر 20 تا 25 هزار تماس را جوابگو هستیم که حداقل 40 درصد این تماس ها، مشاوره بیماری کرونا است.

نگاهی به نمودار صعودی شیوع کرونا در ایران، از بی سابقه ترین موج اپیدمی کرونا در کشور حکایت دارد و به نظر می رسد با عدم مداخله فوری و به هنگام، این شرایط کماکان ادامه داشته باشد و شعله های سرکش کرونای جهش یافته، دامان کادر درمان و سیستم بهداشتی و درمانی کشور را بگیرد.

به همین دلیل علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در مرکز می گوید: تنها در پانزدهم مردادماه، 22 هزار و 700 نفر به صورت سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نموده اند و 9 هزار و 484 بیمار کرونایی در تهران بستری هستند و انتظار نداریم که تغییر شگرفی در اندازه بستری ما در روز های آینده رخ دهد.

تابلوی آمار فوتی ها در حالی عدد های سه رقمی بالای 300 را نشان می دهد که از بهمن ماه سال گذشته و ابتدای شروع واکسیناسیون در کشور، تنها کمی بیش از سه میلیون نفر در کشور به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده اند.

با اوج گیری واریانت دلتا که از مبدأ هندوستان شروع شد و به تدریج بسیاری از کشور های دنیا را درگیر کرد، سیستم بهداشتی و درمانی کشور زیر بار موج سهمگینی از بیماری کرونا قرار گرفته است و شرایط بیمارستان ها هم تعریفی ندارد. کمبود شدید تخت های بیمارستانی در مرکز بیداد می نماید و بسیاری از بیماران برای دریافت رمدسیویر و بستری موقت هم باید ساعت ها منتظر بمانند. خستگی و فرسودگی کادر درمان از یک سو و کمبود پزشک و پرستار از سوی دیگر هم موج تازه کرونا با ویروس دلتا را نگران نماینده تر می نماید.

صادق نیت، رئیس بیمارستان امام خمینی تهران با ابراز نگرانی از افزایش آمار فوتی ها هشدار داده است که ظرفیت بیشتر تخت های بیمارستان امام خمینی (ره) تکمیل شده است و تعداد بیماران بد حالی که در بخش مراقبت های ویژه بودند و درمان روی آن ها اثر نگذاشته است در حال افزایش است.

کمبود سرم تزریقی در پی تجویز زیاد رمدسیویر!

گشت و گذاری در داروخانه های سطح شهر هم از کمبود سرم های تزریقی در سطح داروخانه های خصوصی و بعضی دارو های مربوط به درمان بیماری کرونا خبر می دهد؛ اگرچه دلیل بخشی از این کمبودها، افزایش احتیاج بیمارستان ها و توزیع سرم های تزریقی در مراکز درمانی و اصلاح خط فراوری اعلام شده است، اما ریشه بعضی از این کمبود ها را هم می توان در مصرف بسیار بالای داروی رمدسیویر پیدا کرد.

سید حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در این باره می گوید: رمدسیویر یکی از دارو های پرمصرف در بیماری کروناست و مصرف آن از 600 عدد در ماه به یک میلیون و 500 هزار عدد در ماه رسید، باید توجه داشت که با هر عدد رمدسیویر، یک سرم هم مصرف می گردد و درنتیجه یکی از دلایل کمبود سرم، این است.

وی وعده داده است که از اوایل هفته جاری، با واردات سرم و افزایش فراوری سرم های 100 و 250 سی سی برای داروی رمدسیویر، این کمبود ها جبران گردد.

چرا کرونا در مرکز کنترل نمی گردد؟

اگرچه تهران در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته است، اما جلوی فعالیت مشاغل غیرضروری گرفته نمی گردد چرا که با گذشت حدود 17 ماه از شیوع کرونا در کشور و تعطیلی های نیم بند و کم فایده، مشاغل زیادی آسیب دیده اند و عملاً همراهی اصناف با دولت در زمینه تعطیل کردن کسب و کار، امری غیرممکن به نظر می آید.

زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تعطیلی موثر را تنها قرنطینه یا لاک داون واقعی می داند و تأکید نموده است که هرنوع تعطیلی غیر از این عملاً اثربخشی ندارد.

به گفته او باید همه شهر تعطیل شده و فعالیت های اجتماعی به حداقل برسد و جز مشاغل بسیار ضروری مانند تامین غذا، دارو و امدادی سایر مشاغل باید تعطیل شوند و حمل و نقل عمومی هم در لاک داون واقعی باید تعطیل گردد.

مطالبه ای که با توجه به آسیب تماشا مشاغل از محدودیت های غیرکارشناسی ستاد ملی مقابله با کرونا تا به امروز، به سختی قابل تحقق است و در صورت تحقق، باید مشاغل مورد حمایت دولت و رعایت پروتکل های بهداشتی مورد نظارت جدی تری قرار بگیرند.

در کنار حمایت از مشاغل، باید پاندازه تست روزانه، پوشش واکسیناسیون و نظارت دقیق بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور افزایش یابد تا به جای این که صبر کنیم که بحران رخ دهد و هزینه های گزافی به خانواده بیماران بدحال کرونایی و نظام سلامت تحمیل گردد، این هزینه ها صرف پیشگیری از ابتلای مردم به کرونا و از دست رفتن عزیزان مان گردد.

حالا با روی کارآمدن دولت سیزدهم باید منتظر باشیم تا ببینیم برای کنترل کرونا چه تدابیری اندیشیده خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1094

به "صعود کرونا به قله پنجم در تهران؛ مرکز، تخت خالی ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود کرونا به قله پنجم در تهران؛ مرکز، تخت خالی ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید