توقف کاوش در شهر سوخته، تحلیل نقوش سفال ها و مهرها و کشف رابطه با اقیانوس هند شروع شد

به گزارش اوج باور، مجید کلانوری، مدیر پایگاه میراث جهانی شهر سوخته با اشاره به آن که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا حفاری های باستان شناسی در شهر سوخته انجام نخواهد شد، گفت: هر چند هر سال برنامه کاوش و حفاری برای شهر سوخته تعریف می شد، اما با توجه به آن که تیم کاوش در این مجموعه حداقل متشکل از 50 نفر است که معمولا باید در یک ترانشه کوچک در کنار یکدیگر به کاوش بپردازند، قاعدتا در شرایط شیوع ویروس کرونا حضور این تعداد افراد در کنار یکدیگر و رعایت فاصله اجتماعی امکان پذیر نیست. شاید بتوان در شرایط فعلی آنالیز باستان شناسی انجام داد اما حفاری و کاوش به دلیل حضور چندین نفر در کنار یکدیگر و در فاصله اندک قابل اجرا نخواهد بود. بنابراین می توان گفت کاوش و حفاری در شهر سوخته در امسال انجام نخواهد شد؛ اما امسال توجهات به سمت فعالیت های پژوهشی روی یافته های سال های قبل متمرکز شده است.

توقف کاوش در شهر سوخته، تحلیل نقوش سفال ها و مهرها و کشف رابطه با اقیانوس هند شروع شد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید.

او در مورد فعالیت های پژوهشی تعریف شده که تکمیل کننده کاوش های سال های قبل است، اظهار کرد: با توجه به آن که انجام این فعالیت های پژوهشی نیازمند حضور فیزیکی نیست، پژوهشگران می توانند مطالعات خود را روی داده های موجود انجام دهند از این رو تا زمان شیوع ویروس کرونا فعالیت های پژوهشی در مورد یافته های پیشین در شهر سوخته به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد.

کتاب و مقالات پیرامون یافته های شهر سوخته

سیدمنصور سیدسجادی، مسئول کاوش های باستان شناسی در شهر سوخته نیز درخصوص انجام فعالیت های پژوهشی پیرامون یافته های سال های گذشته در شهر سوخته، گفت: نباید فراموش کرد که در حوزه کاوش و حفاری باستان شناسی و انجام کار میدانی، افراد فعال دائم با یکدیگر در ارتباط هستند از این رو حفاری در شهر سوخته سال جاری متوقف شده است؛ اما سعی ما بر آن است تا با انجام کارهای پژوهشی به آنالیز یافته های پیشین بپردازیم. بدین صورت که کارشناسان و باستان شناسان از یک سو در تهران و چند شهر دیگر ایران و از دیگر سو همکارانمان در دانشگاه سالنتو در ایتالیا به صورت مجازی و ویدئوکنفرانس با یکدیگر در ارتباط خواهیم بود.

او در مورد فعالیت های پژوهشی که سال جاری پیرامون یافته های شهر سوخته انجام خواهد شد، گفت: چندی پیش سه مقاله در مورد شهر سوخته در مجلات لندن که متعلق به گروه آرکیولوژی پرس است، منتشر شد. یکی از خصوصیات این مجله آن است که مقالات منتشر شده به زبان اصلی منتشر می گردد و مقاله شهر سوخته به زبان فارسی در این مجله منتشر شده است. همچنین مجموعه مقالاتی به زبان انگلیسی در دست چاپ است که قرار است در یکی از معروف ترین مجموعه های باستان شناسی منتشر گردد.

مسئول کاوش های باستان شناسی در شهر سوخته در ادامه به انجام فعالیت های پژوهشی پیرامون یافته های سال های پیش، شهر سوخته اشاره نمود و گفت: دو کتاب و 5 مقاله تا خاتمه سال جاری در مورد شهر سوخته آماده چاپ خواهد شد. مستندات این کتاب ها توسط همکاران ما در ایران تهیه و طراحی خواهد شد چراکه تمام این مستندات در حال حاضر در اختیار ما قرار گرفته است. هر یک از همکاران در زمینه کاری خود روی مستندات موجود پژوهش و آنالیز های لازم را انجام می دهد. به زودی مجموعه مقالات (3) شهر سوخته منتشر خواهد شد که در دو جلد و به زبان های فارسی و انگلیسی است.

او در ادامه از انتشار کتابی درخصوص نتایج نهایی آنالیز های مُهر شناسی شهر سوخته اطلاع داد و گفت: تا به امروز در حدود 2000 اثر مُهر در شهر سوخته به دست آمده که از این میان حدود 1200 اثر مُهر عملاً غیرقابل استفاده است چرا که روی گِل های خام نقش شده بودند و در طول سال های گذشته کاملاً از بین رفته اند و تنها شبحی از آنها باقی مانده. اما مُهرهای به جامانده که قابلیت مطالعه دارند اکنون در دست آنالیز کارشناسان و باستان شناسان قرار گرفته است و در قالب کتاب دو زبانه، فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد.

به گفته سجادی، بعضی از این فعالیت ها با حضور کارشناسان و پژوهشگران ایتالیایی انجام خواهد شد به طور مثال کتابی که قرار است در مورد آنالیز مُهرهای شهر سوخته منتشر گردد با یاری و همیاری ایتالیایی ها خواهد بود. اما در کتاب مجموعه مقالات (3) شهر سوخته، با توجه به آنکه گروه ایتالیایی در واقع گروه میهمان در شهر سوخته به حساب می آیند و هیئت باستان شناسان ایتالیایی در قالب گروه مشترک با باستان شناسان ایرانی نیستند و حفاری های مشترک با گروه ایرانی ندارند و در واقع به نوعی پژوهشگر مهمان به حساب می آیند و فقط در یک کارگاه که آن هم کارگاه شماره 33 است فعال بودند، از این رو مقالاتی که فقط در حوزه فعالیت خودشان است را در رابطه با کارگاهی که در آن حضور داشتند منتشر خواهند کرد. سایر مقالات این مجموعه توسط پژوهشگران و باستان شناسان ایرانی منتشر خواهد شد.

او با اشاره به آن که طی سال های گذشته شاهد انتشار کتاب ها و مقالات متعددی در مورد شهر سوخته بودیم، گفت: نخستین مجموعه مقالات شهر سوخته به زبان فارسی، مجموعه مقالات (2) شهر سوخته به زبان فارسی و ایتالیایی منتشر شده اند و مجموعه مقالات (3) شهر سوخته به زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد. مجموعه مقالات (2) شهر سوخته که سال گذشته منتشر شد دربردارنده 38 مقاله بود که زمینه های مختلف از گیاه باستان شناسی گرفته تا مطالب مربوط به زمین باستان شناسی و... را شامل می شد، مجموعه مقالاتی که سال جاری منتشر می گردد نیز به همان اندازه متنوع و جدید و احتمالا شامل 20 مقاله خواهد بود. این مجموعه، مقالات گزارشی و مقالات تحلیلی را دربرمی گیرد.

ارتباط شهر سوخته با اقیانوس هند و بین النهرین

سجادی اعلام نمود: امیدوار هستیم با آنالیز بعضی عوامل که در کاوش های شهر سوخته به دست آمده است و تحلیل آنها بتوانیم مقالاتی در مورد ارتباط شهرسوخته با اقیانوس هند از نظر واردات مهره های دریایی منتشر کنیم. همچنین مقالاتی در مورد وزنه هایی که برای توزین در شهر سوخته مورد استفاده قرار می گرفت، خواهیم داشت. طبیعت روی سفال مقاله دیگری خواهد بود که در مجموعه سوم مدنظر قرار گرفته است. علاوه بر این کتاب ها، چهار مقاله و یک کتابچه کوچک نیز در برنامه مطالعاتی و پژوهشی گروه باستان شناسان شهر سوخته قرار گرفته است که امیدوار هستیم تا خاتمه سال 99 محقق گردد.

مسئول کاوش های باستان شناسی در شهر سوخته در مورد آنالیز و تحلیل مهرهای شهر سوخته و آنچه که می توان از نقش های روی آن برداشت کرد، گفت: اصولاً مهر و اثر مهر یکی از شاخصه های بسیار مهم آشنایی با وضع مالی بازرگانی و مبادلات تجاری با مناطق نزدیک و دوردست در دوران باستان است. با مطالعه مهرها و اثر مهرها، نقوش و شکل آنها به طبقه بندی هایی دست پیدا می کنیم که علاوه بر گاهنگاری و این مهم که متوجه می شویم به چه دوره تاریخی مرتبط است، ارتباطات احتمالی منطقه سیستان با سایر مناطق دور و نزدیک را نیز می توان تشخیص داد.

سجادی اعلام نمود: مهرها و اثر آنها طی سالیان طولانی بدست آمده و طی این سال ها گزارش هایی از آنها منتشر و در اختیار جامعه باستان شناسی قرار گرفته است اما اعلام نظر در مورد تحلیل نقوش روی مهرها و اثر مهرها نیازمند زمان بیشتری است. 95 درصد نقوش روی مهرهای بدست آمده از شهر سوخته، هندسی هستند که کاملاً برخلاف آن چیزی است که در خوزستان و فارس به دست آمده چراکه بیشتر نقوشی که در این مناطق بدست آمده شامل نقوش طبیعت، انسان و جانوران هستند. درصدد آن هستیم تا طی ماه های آینده طبقه بندی و تحلیل های لازم انجام گردد و شاید بتوان در خاتمه سال این تحلیل ها را در قالب کتاب منتشر کنیم.

ایلنا نوشت، او همچنین به آنالیز و مطالعه سفال های بدست آمده از شهر سوخته و نقوش روی آنها اشاره نمود و گفت: در شهر سوخته سفال هایی به دست آمده است که شکل و فرم آن متعلق به شهرسوخته نیست و در واقع متعلق به بین النهرین است اما نقوشی که روی این سفال ها نقش بسته متعلق به شهر سوخته است و ارتباطی با بین النهرین ندارد. در واقع می توان از آنالیز این سفال ها به تقابل فرهنگی این مناطق در آن دوره از تاریخ پی برد. بیان جزییات این مهم نیازمند زمان است و امیدواریم با شرایط ایجاد شده برای تحلیل این داده ها به نتایج قابل توجهی دست یابیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 562

به "توقف کاوش در شهر سوخته، تحلیل نقوش سفال ها و مهرها و کشف رابطه با اقیانوس هند شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف کاوش در شهر سوخته، تحلیل نقوش سفال ها و مهرها و کشف رابطه با اقیانوس هند شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید