حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است

به گزارش اوج باور، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اظهارات منتسب به دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین را رد کرد و گفت: حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است.

حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی امروز (آدینه) اظهارات منتسب به اولکسی دانیلوف دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین را رد کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام نموده که حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیرعمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است.

خسروی با اشاره به سفر دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین به ایران در اواخر بهمن ماه سال 1398 و در مقطعی که وی از سوی کشورش مسئول پیگیری پرونده سقوط هواپیما بود، گفت: در جلسه مشترک دانیلوف با دریابان شمخانی که نمایندگان سازمان هواپیمایی دو کشور هم حضور داشتند توضیحات فنی جامعی به وی ارائه شد و بر غیر عمدی بودن این حادثه تلخ که ناشی از خطای انسانی بوده، تاکید شد.

وی اضافه نمود: دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در جلسه مشترک با دانیلوف با اشاره به تحقیقات جامع و دقیقی که از سوی گروه های متعدد کارشناسی کشورمان انجام شده، هر گونه احتمال و فرضیه دیگری را در این خصوص با قاطعیت رد کرد.

خسروی افزود: تنها درخواست تعیین آقای دانیلوف از ایران، ارسال جعبه سیاه هواپیما برای بازخوانی به اوکراین بود و وی این موضوع را برای کشورش حیثیتی بیان کرد.

وی گفت: نظر اولیه ایران، انتقال تجهیزات تخصصی بازخوانی جعبه سیاه و بازخوانی آن در ایران بود که به دلیل فنی امکان آن فراهم نشد.

فاصله دریافت از رویکرد فنی و پیگیری اهداف و اغراض سیاسی در این پرونده غیر قابل قبول و مردود است

خسروی اضافه نمود: در توافق بین دریابان شمخانی و دانیلوف قرار شد که جعبه سیاه به اوکراین ارسال گردد، ولی پس از آنالیز دقیق کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری تعیین شد که اوکراین توانایی فنی لازم برای بازخوانی جعبه سیاه را ندارد، لذا جعبه سیاه به فرانسه ارسال و با حضور مجموعه کشورهای ذینفع باز خوانی شد.

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: انتشار اخبار غیر صحیح بر اساس برداشت اشتباه دانیلوف از اظهارات صریح دریابان شمخانی در شرایطی که دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیما کار خود را شروع نموده، می تواند ظن سفارشی بودن این اظهارات برای ایجاد انحراف در افکار عمومی و دامن زدن به بک جنجال تبلیغاتی بر پایه مطالب جعلی و ساختگی را تقویت کند.

خسروی در انتها با تاکید مجدد بر نظر کارشناسی و مستند جمهوری اسلامی مبنی بر شکل گیری این حادثه تلخ بر اثر خطای انسانی، فاصله دریافت از رویکرد فنی و پیگیری اهداف و اغراض سیاسی در این پرونده را غیر قابل قبول و مردود گفت.

لازم به ذکر است؛ اظهاراتی به نقل ازدبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین منتشر و ادعاهایی بی اساس در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی عنوان شده است.

18 دی ماه سال 1398 بود که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین بر اثر خطای انسانی و شلیک موشک بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و 176 سرنشین آن شامل اتباع ایرانی، کانادایی، افغانستانی، سوئدی، انگلیسی و کادر پرواز اوکراینی جان باختند.

بنا بر اعلام دولت کانادا، 63 نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشته اند. در این هواپیما 11 اوکراینی، 17 سوئدی، چهار افغان و چهار انگلیسی نیز حضور داشته اند.

جمهوری اسلامی ایران پس از وقوع این حادثه آمادگی خود را برای پرداخت غرامت گفت. صبح 21 دی ماه، ستادکل نیروهای مسلح گفت که بلافاصله مقصر این حادثه را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می نماید تا با خطای انجام شده برخورد قانونی صورت گیرد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 931

به "حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید