دلار در معاملات جهانی بالا رفت

به گزارش اوج باور، شاخص دلار در آستانه فتح کانال 92 واحدی قرار گرفت.

دلار در معاملات جهانی بالا رفت

به گزارش خبرنگاران و به نقل از رویترز، افزایش بازدهی اوراق قرضه کماکان توجه معامله گران بسیاری را جذب کرده است و آن ها منتظرند تا واکنش بانک مرکزی آمریکا را به معادله بدهی، نقدینگی و نرخ بهره ببینند. از ابتدای ماه مارس تا به امروز حدس ها برای تغییر سیاست های پولی فعلی فدرال رزرو بالا گرفته است. بازدهی اوراق قرضه 10 ساله وزارت خزانه داری آمریکا اکنون و برای نخستین بار پس از چندین ماه به بالای 1.6 درصد رسیده که این مساله جذابیت معاملات ارزی را کاهش داده است. در حال حاضر نرخ بهره آمریکا در محدوده صفر تا 0.25 درصدی واقع شده است و نرخ تورم در حال حرکت به سمت دو درصد است.

نگرانی ها از شرایط واکسیناسیون در اروپا بار دیگر باعث احتیاط معامله گران و تردیدآن ها نسبت به احیای سریع رشد مالی در قاره سبز شده است. پنج کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای خواستار برگزاری نشستی پیرامون چگونگی توزیع واکسن ها شده اند. به گفته سباستین کورتس- صدراعظم اتریش- این امکان وجود دارد که برخی از کشورهای عضو اتحادیه با قراردادهای مخفی با سازندگان واکسن ها به دنبال دریافت مقادیر بیشتری از واکسن ها نسبت به میزان مشخص شده باشند. در نامه مشترک اتریش، جمهوری چک، لتونی، اسلوونی و بلغارستان نسبت به توزیع نامتوازن واکسن در کشورهای عضو ابراز نگرانی کرده اند.

جو بایدن- رییس جمهور آمریکا- از واکسیناسیون 10 درصد جمعیت این کشور خبر داده و وعده داده است برنامه واکسیناسیون با قدرت هرچه تمام تر ادامه یابد. بایدن با بیان اینکه شمار کشته های ناشی از کرونا در آمریکا بیشتر از مجموع تلفات این کشور در دو جنگ جهانی و جنگ ویتنام بوده است، از ادامه یافتن حمایت های مالی از کسب و کارهای مختلف این کشور خبر داده و اضافه کرده است: ما میزان زیادی واکسن خریداری کرده ایم. تا پیش از آغاز تابستان پیشرفت قابل توجهی در واکسیناسیون گروه های حساس و آسیب پذیر در مقابل کرونا خواهیم داشت.

اگرچه شدت شیوع کرونا در بسیاری از مناطق کاهش یافته است اما باید منتظر تداوم پیامدهای کرونا بر روی اقتصاد جهانی در مدت طولانی تری باشیم. اندرو بیلی- رییس بانک مرکزی انگلیس- با بیان اینکه خسارت کرونا به اقتصاد در طول 300 سال اخیر کم سابقه بوده است، اضافه کرد: باید برای آن که آسیب های مالی کرونا را به حداقل برسانیم، سرمایه گذاری های زیرساختی خود در بلندمدت و میان مدت را بیشتر کنیم. فرایند احیای مالی قطعا زمان بر خواهد بود و حتی این امکان وجود دارد که شرایط هیچ گاه به شرایط قبل از آغاز شیوع ویروس برنشود.

افزایش تزریق نقدینگی به بازارهای مالی در منطقه یورو، خود را به شکل افزایش تورم در بسیاری از کشورهای این منطقه نشان داده است تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت 1.3 درصد بوده که 0.3 درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و 0.2 درصد بیشتر از انتظارات فعالان مالی بوده است. این نرخ تورم همچنین بالاترین تورم مثبت ثبت شده در 12 ماه اخیر در این کشور محسوب می شود. بانک مرکزی اروپا رسیدن به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده و انتظار می رود این مهم به زودی محقق شود.

همان طور که پیشتر انتظار می رفت، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا خاتمه ماه فوریه باز هم کاهشی شد و رقم 6.2 درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که 0.5 درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول 11 ماه اخیر است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به 9 میلیون و 970 هزار نفر کاهش پیدا کرد. با این حال نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان هنوز فاصله زیادی با نرخ بیکاری 3.5 درصدی ثبت شده در ماه فوریه دارد یعنی پیش از آن که بخش بزرگی از اقتصاد آمریکا بر اثر کرونا به تعطیلی کشیده شود.

در ماه ژانویه کسری تراز حساب تجاری آمریکا باز هم رو به افزایش بوده و با 1.2 میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل، رقم 68.2 میلیارد دلار را ثبت کرده است. با این حال خبر خوب برای نگهدارندگان دلار اینکه حجم صادرات آمریکا در این ماه به 191.9 میلیارد دلار رسید که این رقم از 11 ماه پیش تا به امروز بی سابقه بوده است. در طرف دیگر اما واردات هم 1.2 درصد افزایش یافته و به 260.2 میلیارد دلار رسیده که بالاترین رقم ثبت شده از آگوست سال قبل تا به امروز محسوب می شود. به مانند ماه های قبل، چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا باقی مانده است.

روابط انگلیس و اتحادیه اروپا یک بار دیگر بر سر مفاد توافق برگزیت متشنج شده و پس از آن که انگلیس گفت به کنترل ورود و خروج مواد غذایی به ایرلند شمالی ادامه خواهد داد، اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم کرد و ناقض توافق برگزیت دانست. طبق توافق برگزیت قرار بود تا ماه فوریه انگلیس کنترل گذرگاه ها را برای جلوگیری از هرج و مرج های احتمالی بر عهده گیرد اما دولت انگلیس گفت به صورت یکجانبه این اقدام را تا ماه سپتامبر تمدید کرد. ایرلند شمالی جز بریتانیا و ایرلند جنوبی عضو اتحادیه اروپا هستند. انتظار می رود نرخ بیکاری انگلیس به زودی به 7.5 درصد برسد.

امید سرمایه گذاران نسبت به عادی شدن شرایط و تقویت رشد مالی پس از فروکش کردن موج سهمگین کرونا در کشورهای مختلف افزایش یافته است. این احتمال وجود دارد که بانک های مرکزی کم کم از شدت اجرای سیاست های حمایتی و محرک خود بکاهند و نرخ های بهره را بار دیگر به میزانی افزایش دهند که جذابیت بازارهای مالی بیشتر شود. با این حال الگوی احیای رشد مالی در آمریکا و اروپا یکسان نیست و احتمالا به زمان طولانی تری در اروپا تا رسیدن نرخ بهره به سطوح بالای قبلی زمان نیاز خواهد بود. نرخ بهره منطقه یورو اکنون منفی 0.5 درصد و در آمریکا 0.25 درصد است.

تا به امروز بیش از 120 میلیون و 597 هزار و 420 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 668 هزار و 102 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 547 هزار و 325 نفر، برزیل با 278 هزار و 323 نفر، مکزیک با 194 هزار و 710 نفر، هند با 158 هزار و 892 نفر و انگلیس با 125 هزار و 580 نفر بوده است.

استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند شرایط موجود نشان می دهد که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا خاتمه سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح قبل از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.15 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 91.812 واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.077 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.2 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.389 دلار مبادله شد. یورو 0.16 درصد پایین رفت و ماندن در کانال 1.19 به 1.193 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.1 درصد افزایش به 109.129 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.290 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.50 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 865

به "دلار در معاملات جهانی بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار در معاملات جهانی بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید