دیوار عمارت جنانی فرو ریخت، مالک موظف به مرمت شد

به گزارش اوج باور، خبرنگاران/همدان عمارت جنانی یا مسافرخانه آبادانی ها بنایی تاریخی با قدمتی بیش از 80 سال است که آن را متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی می دانند، بنا سال گذشته با پیگیری های اجرا شده از خطر تخریب نجات پیدا کرد و مقرر شد پس از انجام عملیات مرمت، به هتل سنتی تبدیل گردد.

دیوار عمارت جنانی فرو ریخت، مالک موظف به مرمت شد

جهت دریافت خدمات قیمت بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

روز پنجشنبه 14 فروردین ماه 99 دادستان، شهردار و معاون میراث فرهنگی همدان از بنا بازدید کردند و دادستان همدان گفت که مرمت و بازسازی عمارت به سرعت پیگیری گردد اما متاسفانه صبح امروز بخشی از دیوار جنوبی این بنای تاریخی فرو ریخت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این باره به خبرنگار خبرنگاران گفت: ظهر امروز جلسه ای با حضور مالک عمارت جنانی برگزار و وی موظف شد مرمت بنا را به خاتمه برساند.

علی مالمیر اظهار کرد: همچنین مقرر شد در جلسه شورای فنی که عصر امروز تشکیل خواهد شد، در خصوص چگونگی مرمت بنا تصمیم گیری گردد که مالک بنا موظف است طبق نظر شورا عمل کند.

وی با اشاره به اینکه دیوار فروریخته عمارت جنانی ثبت شده نبود، گفت: عمارت جنانی در سال 97 به ثبت آثار ملی ایران رسید و از آن موقع تا به امروز جلسات متعددی با حضور مالک بنا برگزار و بر اساس درخواست وی قرار شد بنا به اقامتگاه سنتی تبدیل گردد.

مالمیر با بیان اینکه مالک بنا باید طرح احیاء که شامل مرمت، استحکام بخشی، تجهیز و بهره برداری بنا بود را تهیه می کرد، یادآور شد: با وجود گذشت یکسال وی هنوز طرح احیاء را ارائه ننموده است، از طرف دیگر قرار بود بر اساس این طرح، ما نیمی از سود وام را به صورت بلاعوض پرداخت کنیم و هزینه ای برای تغییر کاربری از ایشان دریافت نگردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان در ادامه به اختلاف نظر کارشناسان درباره جداره بنا اشاره نمود و شرح داد: عده ای از کارشناسان به حفظ جداره بنا و اتصال به داخل بنا اعتقاد دارند و تعدادی دیگر مستندسازی و بازسازی عین به عین جداره را پیشنهاد داده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه مستندسازی از جداره عمارت جنانی اجرا شده است، گفت: در اواخر سال گذشته مقرر شد 100 میلیون تومان به مالک بنا برای مرمت اضطراری از جمله دیوار فروریخته داده گردد که مالک حاضر به امضای تفاهم نامه نشد.

وی با اشاره به اینکه جداره مشرف بر خیابان شهدای شهر همدان به عنوان جداره واجد ارزش ثبت شده است،گفت: بر اساس ضوابط وقتی بنایی دارای خطر در معابر عمومی است شهرداری به مالک ابلاغ نموده و اگر مالک برطرف خطر نکرد شهرداری طبق قانون موظف به انجام کار است که در خصوص عمارت جنانی سال گذشته این رخ داد و برطرف خطر بنا انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 249

به "دیوار عمارت جنانی فرو ریخت، مالک موظف به مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار عمارت جنانی فرو ریخت، مالک موظف به مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید