شیوع کرونا به سطح همه گیری جهانی رسیده است

به گزارش اوج باور، سازمان بهداشت جهانی امروز چهارشنبه رسماً بیان کرد شیوع ویروس کرونا در جهان به سطح همه گیری جهانی رسیده است.

شیوع کرونا به سطح همه گیری جهانی رسیده است

به گزارش خبرنگاران از فارس، سازمان بهداشت دنیای، امروز چهارشنبه اعلام نمود شیوع بیماری کووید-19 در دنیا به سطح همه گیری دنیای رسیده است.

همزمان با گسترش ویروس کرونای جدید به بیش از 121000 نفر در آسیا، اروپا، منطقه غرب آسیا و اکنون بخش هایی از ایالات متحده تدروس آدانوم، مدیر کل سازمان دنیای بهداشت بیماری کووید-19 را در دسته های بیماری همه گیر دنیای قرار داد.

آدانوم در یک کنفرانس خبری در مقر سازمان دنیای بهداشت در ژنو گفت: در دو هفته گذشته شمار مبتلایان به این ویروس در خارج از چین 13 برابر و شمار کشورهای مبتلا به آن 3 برابر شده اند.

وی افزود: در روزها و هفته های آینده انتظار داریم شمار مبتلایان، شمار مرگ و میرها و تعداد کشورهای آلوده از این هم بیشتر شوند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سه شنبه ادعا نموده بود بین 60 تا 70 درصد جمعیت این کشور در مقطعی به بیماری کووید-19 مبتلا خواهند شد. مرکل در جمع اعضای حزبش گفت: 60 تا 70 درصد مردم آلمان به کرونا ویروس مبتلا خواهند شد.

تا به حال نتیجه آزمایش کرونا برای 1400 نفر در آلمان مثبت بوده است و 2 نفر جانشان را از دست داده اند.

صدراعظم آلمان گفته که ممکن است دولت این کشور بسته به شدت شیوع ویروس تصمیم به لغو بیشتر مراسم ها و اجتماعات کند. او گفت به تعویق اندختن جلسات مجلس هم یکی از احتمالات است.

مقام های سازمان دنیای بهداشت تا به حال از قرار دادن این ویروس در دسته بیماری های همه گیر دنیای اکراه داشتند. عبارت همه گیر به بیماری ای اطلاق می گردد که به کشورها و مناطق مختلفی در دنیا گسترش پیدا نموده باشد.

عبارت همه گیر (pandemic) معمولاً با اصطلاحی مشابه به نام اپیدمی (epidemic) اشتباه گرفته می گردد. اپیدمی در واقع به افزایش ناگهانی شمار افراد مبتلا به یک بیماری، در سطوحی فراتر از انتظار اطلاق می گردد.

کارشناسان مسائل بهداشتی در دنیا می گویند اعلام همه گیری ممکن است با تبعات مهم سیاسی و مالی همراه گردد. این اتفاق می تواند شرایط شکننده بازارهای دنیای را وخیم تر نموده و به وضع محدودیت های سخت گیرانه تر برای سفر و تجارت منجر گردد.

با آنکه شمار مبتلایان به این ویروس در چین که منشأ بیماری بود کاهش یافته به سرعت در سایر نقاط دنیا گسترش یافته است.

مدیر کل سازمان دنیای بهداشت دوشنبه هفته جاری گفت بیش از 70 درصد افراد مبتلا به بیماری کووید-19 در چین بهبود پیدا نموده اند.

او دوشنبه در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: همه گیری [کووید-19] به خطری بسیار واقعی تبدیل شده است. اما این نخستین همه گیری در تاریخ خواهد بود که می توان آن را کنترل کرد. مهم ترین مسئله این است که در برابر این ویروس دست بسته نیستیم.

جدیدترین آمار نشان می دهد در کل دنیا 121739 نفر تا به حال ویروس کرونا مبتلا شده اند که از میان آنها 66943 نفر بهبود حاصل نموده و 4382 نفر جان باخته اند.

ویروس های کرونا (یا کروناویروس ها) خانواده ای از ویروس ها هستند که باعث ایجاد بیماری هایی در پستانداران و پرندگان می گردد.

این بیماری در انسان، باعث ایجاد عفونت های تنفسی می گردد که عموماً خفیف هستند. اشکال نادرتر ابتلا به این ویروس باعث ایجاد بیماری هایی نظیر نشانگان تنفسی حاد (سارس)، نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس) و کووید-19 می شوند که می توانند مرگبار باشند.

مدیر کل سازمان دنیای بهداشت پیش از این در برابر استفاده از لغت همه گیری برای شیوع کرونا خودداری نموده بود. مدیر کل این سازمان هفته گذشته گفت: تا وقتی که قانع نشویم که بیماری غیرقابل کنترل است چرا باید آن را همه گیر بنامیم؟

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 213

به "شیوع کرونا به سطح همه گیری جهانی رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع کرونا به سطح همه گیری جهانی رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید