شیوه های گشاد کردن کفش تنگ در خانه

به گزارش اوج باور، استفاده از روزنامه برای گشاد کردن کفش های تنگ

اول چند ورق روزنامه را اندازهی خیس نموده و آن ها را مچاله کنید. تا اندازه ای روزنامه داخل کفش خود بگذارید تا فضای آن به طور کامل پر شود؛ ولی مواظب باشید که موقع استفاده از این شیوه، حالت کفش را خراب نکنید. چنانچه احساس کردید کفش تغییر شکل داده روزنامه ها را از آن بیرون بیاورید و مجددا درون آن بگذارید تا هنگامی که به شکل اولیه خود برشود.

شیوه های گشاد کردن کفش تنگ در خانه

مدتی مکث کنید تا روزنامه ها و کفش به طور کامل خشک شوند. آنگاه روزنامه ها را از داخل کفش خود بیرون آورده و آن ها را بپوشید. یقین داشته باشید که سایز آن ها تغییر کرده است. می توانید با این شیوه، روش فریز کردن را نیز ترکیب کنید تا کفش تان بیشتر جا باز کند؛ برای این کار می توانید به جای روزنامه خیس، از لنگه جوراب خیس استفاده کنید.

کیسه فریزر و آب

دو کیسۀ فریزر محکم و ضخیم را با آب پر نمائید (هر کدام برای یک لنگه کفش). توجه داشته باشید که از کیسه های ویژه مثل عکس استفاده کنید. کیسه ها باید تا اندازه ای محکم باشند که در صورت یخ زدن آب، صدمه ای به کیسه ها وارد نشود یا سوراخ نشوند.

همین طور اندازه آبی که برای باز تر کردن کفش های تنگ در هر کیسه پر میکنید، بسته به قسمتی از کفش که قصد گشادتر کردن اندازۀ آن را دارید، کاملاً فرق دارد. برای این کار به صورت تقریبی اندازۀ آب مورد احتیاج برای هر قسمت از کفش بیان شده است:

- قسمت انگشتان پا یا همان نوک کفش: یک چهارم از کیسه را با آب پر کنید.

- قسمت انگشتان و روی پا: یک دوم از کیسه را با آب پر کنید.

- قسمت انگشتان، روی پا و همین طور مچ پا: چیزی حدود یک دوم تا یک سوم از کیسه را با آب پر کنید.

مطمئن شوید که کیسه ها کاملا بسته شده اند و هر نوع هوای اضافی از داخل آن ها بیرون آمده باشد. این کار سبب می شود که کیسه ها در فریزر نترکند. در ضمنً باعث میشود تا کیسۀ آب بدون هر نوع حبابی، به طور کامل قالب کفش شود.

مواظب باشید که در هنگام قرار دادن کیسه در کفش خود، کیسۀ آب باز یا پاره نشود. تلاش کنید کیسه را به نزدیکترین شرایط از قسمتی بگذارید که میخواهید اندازۀ آن گشادتر شود.

اکنون کفش های خود را با کیسه های آب درون آن به مدت حداقل 4 تا 8 ساعت در فریزر بگذارید؛ به نظر میرسد که این زمان، فرصتی کافی برای یخ زدن آب باشد.

در این مرحله کفش ها را از فریزر در آورده و آن ها را در دمای اتاق تا 20 دقیقه نگه دارید. بعد از 20 دقیقه کیسه های یخ زده را از آن ها خارج کنید. در حقیقت چنانچه برای مدت کوتاهی اجازه دهید تا کیسه های یخ گرم شوند، بیرون آوردن آن ها از کفش آسان تر خواهد بود. بعد از 20 دقیقه چنانچه باز نیز کیسه های یخ از کفش ها بیرون نیامدند، می توانید مدت زمان بیشتری را منتظر بمانید تا یخ ها تا اندازه ای ذوب شوند. حتی میتوانید یخ ها را شکسته و آنگاه آن ها را از داخل کفش بیرون بیاورید.

جوراب ضخیم بپوشید

این شیوه فقط برای کفش های چرم قابل استفاده است است. چند جوراب گرم و کلفت به پا کنید و سپس کفش را بپوشید تا با افزایش گرما و رطوبت، بخش های تنگ کفش کش بیاید. در این زمان هنگامی که پایتان در کفش است، پاهایتان را به اندازه 20 تا 30 ثانیه به عقب و جلو خم کنید و نگه دارید.

آنگاه جوراب های گرم و کلفت را درآورید و مجددا کفش را به پا کنید و بگذارید تا خنک شوند. اکنون باید کفش ها را با جوراب عادی بپوشید و اینکار را تکرار کنید تا کفش هایتان به طور کامل گشاد شوند.

استفاده از اسپری الکل

یک بطری اسپری را با نیمی آب و نیمی الکل پر کنید. داخل هر کفش را با این مایع اسپری کنید و به مدت 20 دقیقه کفش ها را به پا کنید. همین طور می توانید کمی الکل روی بخش های تنگ کفش بمالید و آن ها را به پا کنید.

کار دیگری که می تواند برای گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از الکل کرد، این است که یک جفت جوراب پنبه ای را به الکل آغشته کنید و بپوشید. اکنون کفش هایتان را پا کنید تا وقتی که الکل خشک شود. در صورت احتیاج این کار را چندبار تکرار کنید.

استفاده از جوراب گلوله شده

نخست، چند لنگه جوراب برای هر کدام از لنگه های کفش داشته باشید. آنگاه لنگه های جوراب را گلوله کنید تا مانند به یک توپ گرد شوند. اکنون این گلوله ها را به آهستگی داخل یکی از لنگه های کفش تان بگذارید و فشار دهید تا زمانی که داخل کفش به صورت کامل پر شود. همین کار را برای لنگه دیگر کفش تان نیز انجام دهید. بگذارید کفش تان یک شب به همین شرایط باقی بماند. صبح روز بعد، حتما تفاوت سایز را در آن حس خواهید کرد.

استفاده از سیب زمینی

یک سیب زمینی بزرگ را پوست کنده و داخل کفش خود فشار دهید تا کفش تان بزرگ کند. یک شب صبر کنید سیب زمینی داخل کفش تان بماند. این شیوه نه فقط کفش را گشاد می کند بلکه باعث می شود بوی بد کفش از بین برود.

استفاده از دانه های جو

استفاده از دانه های جو برای گشاد کردن کفش ها شیوه قدیمی است. در این شیوه کفش ها را با دانه های جو پر می کنند و روی آن ها آب ریخته و می گذارند شب تا صبح بمانند. دانه های جو به علت جذب آب به خود پر حجم تر می شوند و به این وسیله گونه کفش تنگ شما را گشاد می کنند. پس از خشک شدن کفش هایتان می توانید آن ها را امتحان کنید. این شیوه برای کفش های چرمی هم استفاده می شود.

استفاده از قالب کفش

قالب کفش دارای جنس های گوناگون و شکل پا است که با پیچ هایی می توان آن را از طول و عرض تنظیم کرد و به اندازه پا در آورد. گشاد کردن کفش با قالب کمی طول می کشد و به چند روز زمان احتیاج دارد.

خیلی از مغازه ها برای سرعت دادن به گشاد کردن کفش اسپری یا روغن مخصوصی دارند. شما به جای این اسپری ها می توانید از اسپری الکل و آب یا روغن های مخصوص کفش چرم کمک بگیرید.

کفش خود را به دست یک کفاش حرفه ای بسپارید

چنانچه فکر می کنید نمی توانید بدون آسیب زدن به کفش خود سایز آن را عوض کنید، بهتر است آن را به دست یک کفاش حرفه ای بسپارید. برخی از این افراد یک دستگاه مخصوص این کار دارند که به آهستگی به کفش فشار و گرما وارد کرده و آن را به اندازه دلخواه شما گشاد می کنند.

منبع: بیتوته

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1509

به "شیوه های گشاد کردن کفش تنگ در خانه" امتیاز دهید

1 کاربر به "شیوه های گشاد کردن کفش تنگ در خانه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه های گشاد کردن کفش تنگ در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید