کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها

به گزارش اوج باور، پژوهشگران می گویند نوعی باکتری در کشور چین کشف شده است که در برابر تمام آنتی بیوتیک ها مقاوم است.

کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها

به گزارش گروه رسانه های اوج باور،این کشف زمانی اعلام شد که استفاده از کولیستین که یک آنتی بیوتیک قوی است، نتوانست به درمان افراد و دام های مبتلا به این باکتری کمکی کند.

پزشکان نگران هستند که این باکتری مقاوم در سراسر جهان پراکنده شود و فهرست عفونت های درمان ناپذیر را طولانی تر کند.

این احتمال مطرح شده که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده بی رویه از کولیستین در درمان عفونت های دامی در چین بوده است.

چشم انداز نگران کننده مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها سبب شده است از این شرایط به عنوان شرایطی که جهان را به قرون وسطی و عصر ناتوانی بشر در درمان بیماری های عفونی بازمی گرداند، نام برده شود.

پژوهشگران در بررسی این باکتری متوجه نوعی جهش ژنتیکی در آن شدند که مانع از کارآیی کولیستین در نابودی آن می شود.

در گزارش این پژوهش که در نشریه Lancet Infectious Diseases منتشر شده، آمده است که باکتری مقاوم در 16 فرد بیمار، یک پنجم دام هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و 15 درصد نمونه های گوشت خام در چین مشاهده شده است.

همچنین، به نظر می رسد که این باکتری به خارج از چین و کشورهایی از جمله لائوس و مالزی سرایت کرده و جهش ژنتیکی مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته است.

به گفته یک کارشناس انگلیسی، ادامه این فرایند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا به یکی از این باکتری ها به شدت بیمار شود، برای درمان او اقدامی نمی توان انجام داد.

البته مقاومت برخی باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها موضوع تازه ای نیست؛ آنچه که کشف جدید را نگران کننده می کند، این است که جهش ژنتیکی در آن به شکلی بروز کرده که به سادگی به انواع دیگر باکتری ها نیز تسری می یابد و به این ترتیب، ممکن است مجموعه ای بزرگ از باکتری ها در برابر تمام داروهایی که در حال حاضر در اختیار بشر است، مقاوم شوند.

در حال حاضر نیز بیمارستان ها با خطر آلودگی به مجموعه ای از باکتری های مقاوم روبرو هستند و ظهور باکتری جدیدی که هیچ اسلحه ای در برابر آن کارساز نیست، شرایطی بسیار سخت را ایجاد می کند.

منبع: ایرنا

منبع: تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 158

به "کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید