یک خبر نگران کننده برای افراد چاق

به گزارش اوج باور، خبرنگاران : مطالعات اجرا شده درباره کووید19 و اطلاعات جمع آوری شده از این ویروس نظرات پزشکان را مبنی بر این که کرونا از چاقی بهره می برد و در زمان مناسب به بدن صدمه می زند، تایید می

یک خبر نگران کننده برای افراد چاق

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در جدیدترین خبرها گزارش داده است که 73 درصد پرستارانی که به دلیل آلودگی به ویروس کووید19 در بیمارستان بستری شده اند، چاق هستند. علاوه بر این، به تازگی یک مطالعه نشان داد که چاقی می تواند در اثر بخشی واکسن کرونا تداخل ایجاد کند.

ابتدا پزشکان بر این باور بودند که چاقی تنها خطر ابتلا به موارد شدیدتر بیماری کووید19 را و نه احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد؛ اما اکنون، تجزیه و تحلیل های جدیدتر نشان می دهد که نه تنها چاقی خطر ابتلا به موارد وخیم تر بیماری کرونا و مرگ ناشی از آن را افزایش می دهد بلکه خطر آلوده شدن فرد به این ویروس را در اولین مکانی که با آن روبرو می گردد نیز افزایش می دهد.

مطالعات مشاهده ای در مارس 2020، فشار خون بالا، دیابت و بیماری عروق کرونر را به عنوان شایع ترین شرایط های دیگر مشاهده شده در بیماران مبتلا به موارد شدیدتر بیماری کووید19 عنوان کردند.

اما این سردبیران مجله چاقی برای اولین بار در اول آوریل سال 2020، این زنگ خطر را به صدا درآوردند که به احتمال زیاد چایی یک عامل خطرساز مستقل برای اثرات شدیدتر عفونت کووید19 است.

علاوه بر این 2 مطالعه که تقریباً بر روی 10 هزار بیمار انجام شد، نیز نشان داده اند که بیمارانی که هم کووید19 دارند و هم چاق هستند در مقایسه با بیمارانی که شاخص توده بدنی یا BMI معمولی دارند، در روزهای 21 و 45 این بیماری با خطر مرگ بیشتری روبرو هستند.

بالاخره مطالعه ای که در سپتامبر 2020 منتشر شد، میزان بالاتری از چاقی را در بیماران مبتلا به موارد بسیار شدید کرونا که به لوله گذاری برای اکسیژن رسانی احتیاج دارند، نشان داد.

چاقی یک شرایط پزشکی است که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد. انباشت بیش از حد بافت چربی می تواند باعث پسرفت شاخص های سلامتی، از جمله کاهش میانگین طول عمر ویا کاهش کیفیت زندگی گردد.

شایع ترین روش برای تخمین چاقی استفاده از شاخص توده بدن (BMI) است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر به دست می آید. طبق تعریف هنگامی که شاخص توده بدن از 30 (kg/m^2) بیشتر گردد، 30 kg/m2، آن فرد چاق محسوب می گردد.

دلایل متنوعی برای علت چاقی ارائه شده است. اما مهم ترین علت مؤثر در چاقی و اضافه وزن، عبارت است از تمایل بدن برای ذخیره انرژی به صورت چربی این تمایل به صورت تکاملی به انسان امروزی به ارث رسیده است.

هزاران سال پیش، اجداد انسان امروزی به دلیل نحوه تغذیه که عبارت بود از دوره های پرخوری، و انتظار طولانی مدت برای پیدا کردن دوباره غذا، توانایی ذخیره انرژی به صورت بافت اضافه چربی را به دست آوردند.

انسان های دارای اضافه وزن یا چاق همواره در معرض خطرات ابتلا به بسیاری از بیماری های زمینه ای هستند. مرض چاقی احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون، به خصوص بیماری های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدودکننده خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروز استخوان و آسم را افزایش می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 661

به "یک خبر نگران کننده برای افراد چاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک خبر نگران کننده برای افراد چاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید