10 راننده برتر جهان که به اسطوره تبدیل شدند

به گزارش اوج باور، رانندگی خوب به خیلی چیزها بستگی دارد و چیزی نیست که تمام آن استعدادی و به اصطلاح فقط در خون آدم باشد؛ بلکه مثل تقریبا تمام حرفه ها و هنرها، نیاز به تمرین مستمر دارد. به این ترتیب است که شخصی به بهترین راننده جهان تبدیل می شود.

10 راننده برتر جهان که به اسطوره تبدیل شدند

ناگفته نماند که تمرین زیاد هم به تنهایی و بدون استعداد چاره کار نخواهد بود. در واقع، در رانندگی و خصوصاً از نوع حرفه ای آن، استعداد و توانایی ذاتی به همراه تمرین و ممارست دو بالی هستند که نبودن هر کدام نمی تواند شما را به اوج برساند.

مسابقات رانندگی زیادی هر ساله در سطح حرفه ای در جهان برگزار می شوند که انواع مختلفی دارند. هر کدام قوانین مربوط به خود و نوع ماشین مورد نیاز خود را طلب می کنند. دو نوع بیشتر شناخته شده و معروف این مسابقات که حتما با آنها آشنا هستید مسابقات رالی و مسابقات فرمول یک است.

در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی 10 راننده برتر جهان که توانستند رکوردهایی جالب در زمان خودشان از جای بگذارند را به شما معرفی کنیم.

مسابقات رالی و فرمول یک

رالی به نوعی از مسابقه اتومبیلرانی گفته می گردد که در جاده های عمومی و خصوصی برگزار می گردد. نحوه برنده شدن در مسابقه نه به صورت لپ Lap و مداری، بلکه به صورت نقطه به نقطه است. یعنی رانندگان از نقطه ای شروع می کنند و در نقطه ای دیگر به سرانجام می رسانند.

دو مدل معروف این مسابقات رقابتی و زمانی است. در مدل رقابتی تمام رانندگان باهم مسابقه می دهند و هر کدام زودتر به خط سرانجام رسید برنده است. و در نوع زمانی، زمان بندی هر کدام از راننده ها بین هر دو نقطه محاسبه می گردد و در آخر با روی هم گذاشتن و حساب کردن زمان ها، هر راننده ای سریعتر و در زمان کمتر این نقاط را به هم پیوند داده باشد برنده است.

در رالی از ماشین هایی با ظاهر آشنا که شبیه شان را در زندگی عادی و جاده ها می بینید استفاده می گردد که هر کدام به سلیقه راننده و کمپانی سازنده اش، در ظاهر و البته قسمت فنی سفارشی سازی و برای یک مسابقه رالی آماده می شوند. ضمن اینکه معمولا هر ماشین دو سرنشین دارد؛ یکی راننده اصلی و دیگری کمک راننده و نقشه خوان که از روی نقشه ای جاده را برای راننده می خواند و شرح موانع و پیچ های در پیش را به او می دهد.

نوع دیگر و شاید معروف ترین مسابقات ماشین سواری در جهان فرمول یک یا همان F1 است. در فرمول یک برخلاف رالی، نوع پیمایش به صورت مداری و Lap است. هر ماشین یک سرنشین دارد و اتومبیل های استفاده شده عادی نیست و کاملا مخصوص شرکت در این مسابقات طراحی و ساخته می شوند. فشاری که به ماشین ها و راننده ها در این نوع مسابقه سخت می آید به حدی است که در طول پیست و زمان های متفاوت مسابقه، گروه هایی از هر تیم در ایستگاه های مخصوصی قرار دارند که چندین بار در طول رقابت، لوازم ماشین و یا حتی راننده را طبق تصمیم خودشان عوض می کنند و دوباره خیلی سریع جایگزین به مسابقه برمی گردد.

برترین راننده جهان چه کسی است؟

قاعدتا نام بردن از یک نفر به عنوان برترین راننده جهان یا تاریخ عملی نیست. به همین دلیل، در این مطلب سعی می کنیم 10 راننده برتر تاریخ جهان در این دو شاخه (پنج راننده برتر رالی و پنج راننده برتر فرمول یک) را به شما معرفی کنیم. حال اینکه برترین راننده جهان در هرکدام کیست؟ موضوعی است که شاید برای خیلی ها مجذوب کننده باشد.

پنج راننده برتر تاریخ فرمول یک

در ابتدا به سراغ رانندگان مسابقات فرمول یک می رویم و لیست رانندگان برتر در این رشته را بررسی می کنیم.

5 - نیکی لائودا

راننده اتریشی فقید که در سال 1949 به دنیا آمد و در ماه می 2019 در گذشت. او جزو مشهورترین های این لیست است. لائودا سه بار سال های 1975، 1977 و 1984 برنده فرمول یک شد و تنها راننده ای است که تابه حال پیروز شده برای دو غول بزرگ فرمول یک، یعنی مک لارن و فراری قهرمان گردد.

شاید یکی از دلایل عدم کسب پیروزیت های بیشتر سوانح و مصدومیت هایی بود که برای او رخ داد و حتی به سوختگی هم رسید. در سال 1976 لائودا دچار تصادف سنگینی شد و همگان فکر می کردند دیگر نمی تواند به کارش ادامه دهد، اما او حدود یک ماه و نیم بعد به مسابقات برگشت و باز هم قهرمان شد.

نیکی لائودا بعدها و تا قبل از مرگش به سمت رئیس هیئت مدیره تیم مرسدس هم رسید. به تازگی به طور مفصل مطلبی درباره زندگینامه نیکی لائودا نوشته ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

4 - خوان مانوئل فانخیو

این راننده آرژانتینی که در سال 1955 و در 84 سالگی از جهان رفت، در تاریخ فرمول یک به لقب استاد شناخته می گردد. خوان مانوئل فانخیو فقط به 7 سال زمان نیاز داشت تا 5 قهرمانی به دست بیاورد و از این حیث جزو رکوردداران محسوب می گردد. این رکورد او تا 46 سال بعد که شوماخر آن را شکست، به جای مانده بود.

او تنها راننده ای تا به امروز است که با چهار تیم مختلف قهرمان این مسابقات شده است.

3 - لوییس همیلتون

این راننده بریتانیایی که در ژانویه سال 1985 به دنیا آمده است، از همان کودکی فهمید که به رانندگی حرفه ای بسیار علاقه دارد. اولین سالی که برای شرکت در فرمول یک تلاش کرد، تنها یک امتیاز کمتر آورد و از مسابقات جهانی باز ماند. اما این غیبت نه تنها باعث دلسردی اش نشد که سبب شد او خیلی زود و با پشتکار در سال 2008 به اولین قهرمانی اش در تیم مک لارن برسد و این پیروزیت، او را به جوان ترین قهرمان جهان تبدیل کرده است.

او در سال 2013 به عضویت تیم مرسدس در آمد و در سال 2014 و 2015 دو فصل و در سال های 2017 تا 2020 به رکورد چهار قهرمانی پیاپی رسید!

از لوئیس همیلتون که تا به حال 7 عنوان قهرمانی در این رقابت ها بدست آورده است، در کنار شوماخر به نوعی به عنوان برترین رانندگان نسل تازه فرمول یک یاد می گردد.

در بلاگ خبرنگاران، مطلبی را به شکل اختصاصی به زندگینامه لوییس همیلتون اختصاص داده ایم که پیشنهاد می کنیم آن مطلب را هم مطالعه کنید.

2 - آیرتون سنا

متولد برزیل در سال 1960 که از دید خیلی از طرفداران و کارشناسان در نظرسنجی ها به عنوان برترین راننده جهان و تاریخ فرمول یک نام برده می گردد. به نظر خیلی ها او یکی از بی پرواترین رانندگانی بود که حتی برای رسیدن به قهرمانی به هم تیمی های خود در پیست هم رحم نمی کرد.

او تا قبل از مرگ سه دوره قهرمان شد و یکی از دلایلی که نام او در کنار شوماخر به عنوان برترین راننده جهان می آید، مهارت او در رانندگی در شرایط نامطلوب و هوای بارانی و همچنین رکوردها و تعداد بردهای ماندگاری است که از خود به جا گذاشت؛ و شاید نوع مرگ او هم در این محبوبیت بی تاثیر نباشد.

آیرتون سنا در سال 1944 و در مسابقه گرندپری ایتالیا در پی تصادفی سنگین درحالی که پیشتاز رقابت بود، درگذشت. شما می توانید زندگینامه آیرتون سنا را در بلاگ خبرنگاران بخوانید.

1 - مایکل شوماخر

شاید به جرات مشهورترین راننده معاصر فرمول یک، این راننده آلمانی متولد سال 1969 است و خیلی ها او را برترین راننده جهان می دانند. معروفیت او به حدی است که می توان گفت نام و تصویر مایکل شوماخر برای مردم عادی تبدیل به نماد مسابقات اتومبیلرانی شده است.

مایکل شوماخر تا قبل از بازنشستگی اش 7 قهرمانی به دست آورد که پنج تای آن ها به صورت پیاپی بوده و از این لحاظ رکورددار است. عده زیادی معتقدند شوماخر با توجه به پیروزیت ها و رکوردهایی که در طول برگزاری مسابقات از خودش ثبت کرد، تاریخ این رقابت ها را دوباره بازنویسی کرد و نام او برای همیشه ماندگار خواهد بود.

این راننده ماهر که بیشتر وقت عمر رانندگی اش را در تیم مرسدس و فراری گذراند، بعد از بدشانسی و عدم کسب قهرمانی در سال 2006 و رسیدن به مقام دوم از این مسابقات خداحافظی کرد. چند سال بعد و در سال 2013 در یک سانحه اسکی در کوه های آلپ دچار ضربه به سر شد و به کما رفت.

بعد از درمان های متوالی و تلاش و امید بسیار پزشکان برای به هوش آمدنش، بالاخره در ژوئن 2014 دوباره بیدار شد و با ادامه بهبودی، چندین روز بعد از بیمارستان مرخص شد. هر چند که به دلیل شدت آسیب مغزی نه قادر به راه رفتن بود و نه حرف زدن. تا به امروز اما گزارش های پیاپی ثبت شده که حال او خیلی آرام رو به بهبود است.

ما پیش تر در مطلب زندگینامه مایکل شوماخر به طور مفصل درباره این مرد افسانه ای فرمول یک صحبت کردیم.

پنج راننده برتر تاریخ رالی

خب، حالا که با برترین راننده های مسابقات فرمول یک آشنا شدیم، زمان آن است که به سراغ مسابقات رالی برویم و برترین راننده های این مسابفات را هم بشناسیم.

5 - والتر روهرل

برنده دو قهرمانی رالی در جهان و زاده آلمان که توانست این مقام را در سال 1980 و 1982 کسب کند. مربی اسکی سابق و راننده جسور و بی ترسی که از طریق لائودای فقید و بزرگ فرمول یک، به عنوان نابغه ای پشت فرمان شناخته می گردد. والتر روهرل امروز 73 سال دارد.

4 - تومی مکینن

این راننده فنلاندی در سال 1964 به دنیا آمد و تا به امروز 4 بار پیاپی و بین سال های 1996 تا 1999 قهرمان رالی جهان شده است و جزو رکوردداران این مسابقه محسوب می گردد.

او همچنین باعث شد تا میتسوبیشی در سال 1999 به عنوان برترین سازنده خودرو در این مسابقات شناخته گردد. او در سال 2003 و بعد از رسیدن به جایگاه سوم از این رقابت ها خداحافظی کرد.

3 - یوها کانکونن

دیگر راننده فنلاندی و متولد 1959 که مثل هموطنش 4 بار در سال های 1986، 1987، 1991 و 1993 به قهرمانی رسیده است.

او اولین راننده رالی است که با سه سازنده و تیم مختلف توانسته قهرمان گردد و جزو جوان ترین کسانی است که توانسته با تیم پژو به این پیروزیت برسد. او در سال 1988 توانست برنده رالی داکار گردد.

سباتین اوژیه

2 - سباستین اوژیه

نفر دوم این لیست یک راننده فرانسوی و 37 ساله و عضو تازهی از تیم تویوتا است. اوژیه 6 بار پیاپی بین سال های 2013 تا 2018 قهرمان این رقابت ها شده است و قهرمانی هفتمش را هم در سال 2020 کسب کرد.

اخیرا اخباری از شایعات بازنشستگی او به گوش رسیده که البته تایید نشده است. سباستین اوژیه برای سال 2021 با تویوتا قرارداد ادامه همکاری بسته است.

1 - سباستین لوب

برترین راننده رالی جهان نیز یک فرانسوی دیگر و زاده سال 1974 است. سباستین لوب با عضویت در تیم سیتروئن تا امروز 9 بار قهرمان این مسابقات شده است و پرافتخارترین، امتیازآورترین و رکورددار بیشترین پیروزی و قهرمانی های پیاپی بین سال های 2004 تا 2012 است!

او بعد از کناره گیری از رالی قهرمانی جهان در سال 2012، سه بار در رقابت های قهرمان قهرمانان در سال های 2003، 2005 و 2008 به مقام اول رسید و از طرف کشور فرانسه نیز دو بار در 2007 و 2009 به عنوان ورزشکار سال لقب گرفت. در مرتبه دوم و در همان سال نشان شوالیه افتخار را هم از دولت فرانسه دریافت کرد.

بالاخر برترین راننده جهان کیست؟

این بود لیست 10 راننده برتر جهان که همه آن ها در رشته خود افتخارات بسکمک دارند و سالانه هزاران نفر از سراسر جهان به تماشای رانندگی این افراد می نشینند.

نظر شما درباره این لیست چیست؟ برترین راننده جهان از نظر شما چه کسی است؟ نظرات خودتان را از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1440

به "10 راننده برتر جهان که به اسطوره تبدیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راننده برتر جهان که به اسطوره تبدیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید