فازبندی از امور متداول در راستا پیشبرد طرح های صنعت نفت است

به گزارش اوج باور، شرکت ملی نفت ایران در واکنش به انتشار گزارشی با اسم وزارت نفت در پی افتتاح نمایشی خط لوله گوره - جاسک در خبرگزاری فارس، توضیحاتی منتشر کرد و یادآور شد فازبندی طرح ها و پروژه ها از بدیهیات و امور متداول در مجموعه صنعت نفت و دیگر صنایع است.

فازبندی از امور متداول در راستا پیشبرد طرح های صنعت نفت است

به گزارش شانا، شرحات شرکت ملی نفت ایران در واکنش به این گزارش به شرح ذیل است:

ایجاد نقشه راه و فازبندی پروژه ها، نه تنها در مجموعه صنعت نفت، بلکه در دیگر صنایع مطرح در ایران و سایر شرکت های بین المللی، امری متداول است. جهت اطلاع نگارنده محترم متذکر می گردد که اصولاً فازبندی پروژه ها به منظور تسریع در فرایند انجام پروژه و مدیریت بهتر منابع اقتصادی و ارکان اجرایی صورت می گیرد و در قالب افتتاح مرحله ای هر پروژه، بستر مناسب برای اجرای پروژه های مرتبط بعدی شناسایی می گردد. با این شرح و تأکید بر لزوم فازبندی و بهره برداری مرحله ای از هر پروژه کوچکی، تعیین است که در مورد طرح عظیم احداث خط لوله گوره جاسک این امر ضرورتی دو صدچندان خواهد داشت.

بر اساس موارد گفته شده، افتتاح و بهره برداری از فاز نخست این طرح، گامی ارزنده در جهت شناسایی موانع پیش رو و تأمین راهکارهای مناسب برای اجرای مرحله به مرحله این طرح است و از این منظر می توان گفت که فاز نخست، با وجود دشواری هایی که در مقایسه با دیگر فازها دارد، به منزله نقشه راهی برای اجرای به موقع و هدفمند دیگر فازها قلمداد می گردد و این موضوع نه تنها برای بهره برداری سیاسی از این طرح در دولت دوازدهم نیست، بلکه بیشتر به علت تسریع در ادامه فرایند پروژه است.

اگرچه کوشش وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در راستای تسریع در اجرای این طرح استراتژیک است، اما این موضوع نمی تواند آن طور که گزارشگر محترم فارس به آن پرداخته است، به منزله فشار در راه اندازی زودهنگام فاز نخست تلقی گردد. بدیهی است کوشش برای تسریع در اجرای این طرح بیشتر از منظر اهمیت استراتژیک آن و مزایای قابل توجه بهره برداری از این طرح در کوتاه ترین زمان ممکن است. بر این اساس، اجرای این طرح با وجود محدودیت های شدید کرونایی و مسائل ناشی از تحریم، با تکیه حداکثری به توانمندی داخلی و به صورت شبانه روزی در حال اجرا است و به جرأت می توان گفت در مقایسه با تمامی طرح ها و پروژه هایی که با وجود شرایط مشابه، تا به امروز در مجموعه صنعت نفت نهایی شده یا در حال اجرا است، از سرعت اجرایی بسیار بالاتری برخوردار بوده و هست.

برخلاف ادعای نگارنده محترم که وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران قصد دارند کیفیت را فدای سرعت در انجام این طرح بنمایند، به اطلاع می رساند که تمامی اقدام های صورت گرفته درخصوص راه اندازی فاز اول این طرح، با لحاظ استانداردهای جهانی و استانداردهای مطرح در صنعت نفت کشورمان در حال اجرا است و شرکت ملی نفت ایران، هیچ قصور و کوتاهی در این خصوص را نمی پذیرد و استفاده از تجهیزات غیراستاندارد و از کارافتاده و بلااستفاده! در طرح مذکور را تکذیب می نماید.

اجرای این طرح عظیم ملی در گستره 1000 کیلومتری، هم اکنون به صورت هم زمان در کارگاه های متعدد به وسیله ده ها پیمانکار داخلی و با نظارت دقیق مشاوران و بازرسان فنی، مطابق استانداردها و رویه های معمول مهندسی در جریان بوده و قطعاً سرعت اجرای کار، نافی کنترل کیفیت و رعایت ملاحظات فنی استانداردی نبوده و نخواهد بود.

در ادامه لازم می دانیم به اطلاع آن دسته از خبرنگاران محترم رسانه که بدون در نظر گرفتن شرایط خاص کشور، در مورد این طرح عظیم ملی انتقادهایی غیرمنصفانه را مطرح می نمایند، برسانیم که طرح انتقال نفت گوره به جاسک، ویترین فاخری از کوشش صنعت نفت برای توانمندسازی شرکت های داخلی است که در نهایت توانسته است با ثبت بسیاری از پدیده های قابل توجه صنعت نفت برای نخستین بار در کشور، راه را برای توسعه همه جانبه این صنعت معظم باز کند. در این خصوص می توان به ایجاد زنجیره فراوری آلیاژ پیچیده APL 5L x60 اشاره نمود که پاسخی به احتیاجمندی های استاندارد نفت ترش، از سنگ معدن آهن تا ساخت لوله های فولادی است. در عین حال، علاوه بر نقش سازنده این طرح در بومی سازی صنایع راهبردی صنعت نفت، سهم قابل توجه آن در اشتغال زایی در سطح کشور و استان های کمتر پیشرفته قابل توجه است، به طوری که هم اکنون بخش قابل توجهی از ظرفیت های کارخانه های صنعتی عظیم به برطرف احتیاجهای این طرح اختصاص یافته و کارگاه های صنعتی بسیاری هم در سطح منطقه ها جنوبی کشور فعال شده است.

از سوی دیگر، اجرای این طرح به تنهایی از خروج بیش از 400 میلیون یورو ارز در شرایط فشارهای فعلی بین المللی جلوگیری نموده و بعلاوه با هم افزایی که در حوزه ماشین آلات دوار ایجاد شده، توانسته است به طور کامل جوابگوی احتیاج صنعت نفت کشور به پمپ های سانتریفوژ با ظرفیت و فشار بالا و مطابق با استانداردهای سخت گیرانه بین المللی باشد. این اتفاق ها شایان در عرصه سیستم کنترل، ساخت شیرهای کنترل و اضطراری سایز بالا تا 42 اینچ هم رقم زده شده است. صف فراورینمایندگان و نوآوران و پیمانکاران این طرح چنان طولانی است که ذکر آن خارج از حوصله این چند سطر خواهد بود و این نوید را می دهیم که دامنه این نوآوری ها و داخلی سازی ها تا انتهای این طرح عظیم ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1099

به "فازبندی از امور متداول در راستا پیشبرد طرح های صنعت نفت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فازبندی از امور متداول در راستا پیشبرد طرح های صنعت نفت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید